Eğlence

TikTok üç ayda 113 milyondan fazla videoyu kaldırdı

tiktok algoritma

TikTok geçtiğimiz nisan ve haziran ayları arasındaki dönemde 113 milyondan fazla videoyu platformundan kaldırdı. Söz konusu sayı, şirketin yayınladığı en yeni şeffaflık raporuyla ortaya çıktı.

Platformdan kaldırılan video sayısı bir önceki çeyreğe göre artsa da, yüklenen video sayısıyla kıyaslandığında oldukça düşük kalıyor. 113 milyon video, bu dönemde platforma yüklenen toplam video sayısının sadece yüzde 1’ine tekabül ediyor.

En yaygın video kaldırma gerekçesi olarak küçüklere yönelik platform politikalarının ihlâli öne çıkıyor. Kaldırılan videoların yüzde 44’ünde gerekçenin bu olduğu belirtildi. İllegal faaliyetler, müstehcenlik ve cinsellik de videoların kaldırılma gerekçeleri arasında yer alıyor.

TikTok’un otomatik sistemi tarafından kaldırılan videoların sayısındaki artış da dikkat çekiyor. Nisan ve haziran ayları arasındaki dönemde 48 milyon video otomatik sistem tarafından kaldırıldı. Yılın ilk üç aylık döneminde ise kaldırılan videoların yüzde 96’sı kullanıcı şikayeti sonucunda kaldırılmıştı. Şirket otomatik sistemin ve kullanıcı bildirimlerinin ihlâlleri tespit ettiğini hatırlattı.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin başladığı dönemde TikTok platformunda dolaşan gerçek dışı içeriklerle mücadelede oldukça zorlanmıştı. Şirket bunun çaresini Rusya’dan video yüklenmesini engellemekte ve içeriklere devlet medyası etiketi eklemekte bulmuştu.

İLGİLİ HABERLER