Teknoloji

TikTok kullanıcıları yakında Sizin İçin sekmesindeki önerileri sıfırlayabilecek

tiktok algoritma

TikTok Sizin İçin sekmesinde kullanıcılarına sevebilecekleri videoları gösteriyor. Şirket yakında bu önerilerden memnun olmayanlara Sizin İçin sayfasını sıfırlama imkanını sunmaya hazırlanıyor. Testleri yakında başlayacak olan bu özellik “Refresh” (Yenile) adını taşıyor.

Şirket sözcüsü Jamie Favazza tarafından verilen bilgiye göre, kullanıcılar “Yenile” butonuna bastıktan sonraki izleme alışkanlıkları doğrultusunda video önerileriyle karşılaşacak. Bunun aynı şeyleri görmekten sıkılanlar veya yukarıda da belirttiğimiz gibi video önerilerinden hoşlanmayanlar için iyi bir çözüm olabileceği söylenebilir.

TikTok’un Sizin İçin sekmesini düzenleme yaklaşımı uzun süredir tartışılan konular arasında yer alıyor. Özellikle şirketin öneri algoritması konusunda bilgi vermemesi bu tartışmaları körüklüyor. TikTok tarafından geçtiğimiz ay Forbes sitesine yapılan açıklamada, ABD’de görevli bazı çalışanların videoların “viral” hâle gelmesine destek olabileceği itiraf edilmişti.

TikTok Sizin İçin algoritması konusunda daha şeffaf hareket edecek

TikTok Sizin İçin sekmesinde önerdiği videoların temelindeki algoritmayla ilgili bilgileri paylaşma konusunda eskiye kıyasla biraz daha şeffaf davranacak. Şirket aralık ayında kullanıcıların bir videonun kendilerine neden önerildiğini yakında görebileceğini açıklamıştı. Buna ek olarak, geçtiğimiz yıl içinde kullanıcılara daha gelişmiş içerik filtreleme seçenekleri sunulmuş ve böylelikle kullanıcıların belli anahtar kelimelerle içerikleri engellemesi mümkün hâle gelmişti.

İLGİLİ HABERLER