ManşetlerTeknoloji

TikTok’un Instagram benzeri yeni uygulaması TikTok Notes yayınlandı

tiktok notes

TikTok’un yazılı açıklamalarla fotoğraf paylaşmayı mümkün kılan deneysel yeni uygulaması sonunda resmen gözler önüne çıktı. TikTok Notes adını taşıyan uygulama, Avustralya ve Kanada’da kullanıcılarla buluşmaya başladı.

TikTok’un X hesabından konuyla ilgili olarak yapılan paylaşımda şu ifadeler yer alıyor: “TikTok Notes’ta fotoğraf ve metin içeriği için özel bir alan denemelerinin ilk aşamalarındayız. TikTok topluluğunun anlarını fotoğraf gönderileri aracılığıyla paylaşmaya devam etmek için TikTok Notes’u kullanacağını umuyoruz. Maceraları belgelemek, yaratıcılığı ifade etmek veya yalnızca bir günün anlık görüntülerini paylaşmak olsun, Notes deneyimi, fotoğraf içeriği aracılığıyla paylaşımda bulunmak ve etkileşimde bulunmak isteyenler için tasarlanmıştır.”

App Store’da paylaşılan ekran görüntüleri uygulamanın, tıpkı TikTok gibi, iki akışının olduğunu gösteriyor. Senin İçin isimli akışta önerilen içerikler yer alırken, Takip Edilenler akışında takipteki hesapların paylaşımları görülebiliyor. Buradaki gönderiler, Instagram’ın videolar tarafından ele geçirilmesinden hemen öncekine benzer şekilde sergileniyor. Kullanıcılar uzun açıklamalarla bir veya birden fazla fotoğraf paylaşabiliyor.

TikTok’un Instagram benzeri bir uygulama hazırlığında olduğunun işaretleri ilk olarak geçtiğimiz ay ters mühendislik çalışmalarının sonunda ortaya çıkmıştı. Bazı TikTok kullanıcıları kısa süre önce uygulama içinde yeni servisle ilgili bildirimler de görmüştü.

TikTok’un Instagram’ın ana özelliğini sunmaya yönelik girişiminin ilginç bir hamle olduğu söylenebilir. Fotoğraf odaklı bir uygulamaya sahip olmak, TikTok kullanıcılarına video dışındaki içeriklerini paylaşma ve kitlelerini genişletme imkanını sunacak. Şirket böylelikle ana uygulamasının ABD’de de yasaklanması ihtimaline karşı bir güvence oluşturmuş gibi görünüyor. Ancak şu an için Notes’un ABD’de ne zaman yayınlanacağı konusunda bir bilgi verilmiş değil.

TikTok Notes Instagram’a kızgın kullanıcılar için bir alternatif olabilir mi?

Şu sıralar pek çok Instagram kullanıcısı gönderilerinin yeterince insana ulaşmamasından dert yanıyor. Instagram’ın tepe yöneticisi Adam Mosseri, düzenli olarak Threads üzerinden bu konuda gelen şikayetlere yanıt veriyor. Eğer TikTok Notes beklenen ivmeyi yakalarsa, bu dertli kullanıcılar için iyi bir alternatif olabilir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER