Trump’ın TikTok yasağına mahkeme freni

ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok için aldığı yasak kararının uygulanması mahkemeye takıldı. Mahkeme, TikTok’un ABD’de mobil cihazlara indirilmesini engellemeye yönelik kararını geçici olarak durdurdu. Bu da TikTok’un ABD’de iOS ve Android cihazlara indirilmeye devam edebileceği anlamına geliyor.

Bu süreçte mahkeme, yasak kararının meşruluğunu değerlendirecek. TikTok’un Beyaz Saray’ın iddia ettiği gibi bir ulusal güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmadığı mercek altına alınacak.

Yasağın yürürlüğe girmesinden hemen önce ABD Bölge Hakimi Carl Nichols, TikTok’un sahibi ByteDance’ten gelen başvuru doğrultusunda yasağın uygulanmasını durdurmuştu. Mahkeme, TikTok’un 12 Kasım’dan itibaren ABD’de tamamen kullanılamaz hâle gelmesine neden olacak ekstra kısıtlamaların askıya alınmasını ise kabul etmedi.

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Hükümetimiz tedbir kararına uyacak ve bunun için gerekli adımlar hemen atılacak. Ancak başkanlık kararı ve bakanın uygulama çalışmaları da güçlü bir şekilde savunulmaya devam edilecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TikTok için Çin'de süre sınırlaması kararı

TikTok ise konuyla ilgili açıklamasında hükümetle diyalogu sürdüreceğinin altını çizdi. Açıklamada Trump’ın TikTok’un Oracle ve Walmart ile yaptığı anlaşmayı prensip olarak onayladığı da hatırlatıldı. Şirket, müşterileri ve çalışanları için haklarını savunmayı sürdüreceğinin de altını çizdi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...