ABD’den TikTok’un satışı için bir uzatma daha

Trump yönetimi, TikTok’un ABD operasyonunun satışı için ByteDance’e verdiği süreyi bir kez daha uzattı. Reuters’ın haberine göre; ABD Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS), Çin merkezli ByteDance’e TikTok için verdiği süreyi 4 Aralık tarihine kadar uzattı. CFIUS bu kararın daha önce sunulan başvurunun değerlendirilmesi nedeniyle alındığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ağustos ayında TikTok’un ve çatı şirketi ByteDance’in ABD’nin ulusal güvenliği için tehdit niteliği taşıdığını dile getirmiş ve TikTok’un ABD operasyonunun satışı için bir başkanlık kararnamesi çıkarmıştı. Trump’ın başkanlık kararı, ByteDance’in ABD’deki tüm operasyonlarını durdurabilecek bir kapsama sahip.

Eylül ayında ise ABD Ticaret Bakanlığı, TikTok’un ülkedeki uygulama mağazalarından indirilmesine yönelik bir karar çıkarmıştı. TikTok’un ABD operasyonu için Walmart ve Oracle ile yaptığı anlaşma ise Trump tarafından “konsept olarak” onaylanmıştı.

Söz konusu anlaşma için henüz nihai bir onay gelmiş değil. Ancak TikTok’tan bir süre önce yapılan açıklamada, bir süredir Trump yönetiminden muhattap bulunamadığı belirtilmişti. Bu açıklamanın hemen ardından TikTok’a satış için verilen süre 27 Kasım’a kadar uzatılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple aşısız çalışanlarına COVID-19 testini zorunlu tutacak

TikTok ile ilgili olarak ABD Ticaret Bakanlığı’nın yaptırım uygulamasının önünde başka bir engel daha bulunuyor. ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bulunan bir mahkeme, ABD Ticaret Bakanlığı’nın TikTok’a yönelik yasaklama kararını ihtiyati tedbir altına almıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...

Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

Bu yılın başlarında bazı departmanlarını Oppo ile birleştiren OnePlus, bu birleşimin geleceğinin nasıl görüneceğine dair biraz daha fazla ayrıntı verdi. Görünüşe göre, bu ortak...