TikTok hesabınızla başka uygulamalara giriş imkanı geliyor

Login Kit ve Sound Kit gibi iki yeni SDK duyuruldu

TikTok, perşembe günü uygulaması için iki yeni entegrasyon duyurdu: Yeni Sound Kit’i kullanarak sesi TikTok’a geri paylaşmak ve Login Kit ile diğer uygulamalara giriş yapmak için TikTok hesabınızı kullanmak.

Geliştiriciler, kısa biçimli video uygulamasının içeriğini daha da fazla yere eklemek için yeni SDK’ları kullanabilirler. Ancak bu durum şirket ve kullanıcıları için yeni gizlilik endişelerine açabilir.

Login Kit’in temel özellikleri tanıdık gelecektir. Facebook, Twitter ve Snapchat, oturum açma sürecini hızlandırmak için zaten benzer entegrasyonlar sunuyor. Diğer sürümler gibi TikTok, Login Kit’i kullanmanın kullanıcıların diğer uygulamalara güvenli bir şekilde giriş yapmasına izin vereceğini, ancak geliştiricilerin bu uygulamaların içinde bir tanışma profiline video eklemek gibi, TikTok içeriği sunmasına da izin vereceğini söylüyor. TikTok ile Oturum Aç (Login) özelliğini kullanmak, genel profilinizi ve videolarınızı görüntülemek için kullandığınız her uygulamaya izin vermenizi gerektirir, ancak bu imkan TikTok’un sizin hakkınızda sahip olduğu diğer bilgileri kapsamamaktadır.

Başka bir sosyal medya hesabıyla oturum açmak büyük rahatlık sağlıyor, ancak bazı yüklerle birlikte geliyor. Özellikle Facebook, Facebook Login ile toplanan veriler nedeniyle eleştirilmişti. Üstelik bu mekanizma üç yıl önceki Cambridge Analytica skandalının merkezindeki kaynaklardan biri olmuştu. TikTok da daha önce gözetim potansiyeli ve uygulamanın eski bir sürümünün kullanıcıların kopyalama panolarına erişmesi gibi durumlar nedeniyle eleştirilmiş, dikkatleri üzerine çekmişti.

TikTok Login Kit ile ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vestel ve Türk Telekom'dan Vestelcell iş birliği

Diğer platformların SDK’larına benzer şekilde, TikTok’un Login Kit aracılığıyla toplayabileceği tek veri, uygulamanın adı ve platformumuzdaki ilişkili etkinliklerdir (Örneğin, oturum açma ve yetkilendirmeler için olay izleme).

TikTok Sound Kit ile başka uygulamalarda oluşturulan müzikler paylaşılabilir

TikTok’u bu kadar çekici kılan şeylerden biri, videolarda kullanılmak üzere lisansladığı tüm müziklerdir. Sound Kit ile, TikTok’un büyük müzik şirketleriyle yeni anlaşmalar yapmak zorunda kalmadan bu müzik kitaplığı teorik olarak daha da büyüyebilir. Sound Kit, geliştiricilerin uygulamaları ve TikTok arasında ses paylaşmasına olanak tanıyor, böylece bir uygulamada harika bir parça oluşturursanız, bunu videolarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz. Ses paylaşımını etkinleştirmek için geliştiricilerin Login Kit ve beraberindeki izinleri uygulamalarına da entegre etmeleri gerekecek.

Geliştiricilerin TikTok’un araçlarını ve SDK’larını kullanmak ve şirketin yönergelerine uymak için başvurmaları gerekiyor. Ancak bir yapımcının izni olmadan ses paylaşmak veya korsan müzik gibi, Sound Kit için bazı istenmeyen durumların varlığı söz konusu olabilir. TikTok, Sound Kit aracılığıyla paylaşılan seslerin platformdaki diğer herhangi bir ses türü gibi değerlendirildiğini söylüyor. Ses klipleri özel olabilir veya herkes tarafından paylaşılabilir. TikTok bununla ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Bir ses TikTok ile paylaşıldığında, orijinal ses olduğundan emin olmak amacıyla atıf için tarama yaparız. Eğer profesyonelce oluşturulmuş bir içerik olarak tanımlanırsa, müzik ayrıntı sayfasında bu şekilde etiketleriz.

TikTok, hâlihazırda harika video araçlarına sahip bir sosyal medya uygulaması olarak inanılmaz derecede popüler. Ancak Login Kit ve Sound Kit gibi SDK’lar uygulamanın olgunlaşmakta olduğunu gösteriyor. Yeni SDK’larla, TikTok’un özelliklerinin bir Tweet yerleştirmek veya Facebook arkadaş listenizi paylaşmak kadar her yerde bulunma olasılığı çok daha yüksek olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung SmartThings uygulamasının arayüzünü yeniledi

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

GM 21 Pro İncelemesi

General Mobile, Türkiye akıllı telefon pazarının en önemli markaları arasında yer alıyor. Uzun süre boyunca "yerli" denince akla gelen ilk isim olan General Mobile,...

Oppo A54 Türkiye’de satışa sunuldu, işte fiyatı

Oppo, mart ayının sonunda tanıttığı, teknolojiyi daha eğlenceli hale getirmek için tasarlandığını dile getirdiği A Serisi'nin yeni modeli A54'ü tüketicilerle buluşturdu. Oppo A54, şık...

Microsoft Windows 11 için açılış sesleri videosuyla yeni bir işaret veriyor

Microsoft, Windows 11 ile ilgili ipuçlarını paylaşmaya devam ediyor. YouTube'da yayınladığı yeni bir videoda yazılım devi, Windows'un çeşitli sürümlerinden oluşturduğu 11 dakikalık bir başlangıç...

OnePlus Nord CE 5G resmiyet kazandı: Snapdragon 750G, 64 megapiksel kamera

OnePlus varlığını daha önce duyurduğu yeni orta segment telefonu Nord CE 5G'yi resmen gözler önüne çıkardı. Şirketten yapılan açıklamada, OnePlus Nord CE 5G ile...

Microsoft önemli Xbox haberleri paylaştı; TV için özel aygıt yolda

Microsoft'un planladığı büyük E3 yayınından sadece birkaç gün önce, şirketten yöneticiler Xbox'ın geleceği hakkında konuşmak için bir araya geldi. Önceden kaydedilmiş olan bir açık...

iPadOS 15 ön inceleme: iPad’lere gelecek yeniliklere hızlı bakış [Video]

WWDC 2021 açılış konuşması yayınında iPadOS 15'in de ön gösterimi gerçekleştirildi. Sonbaharda oldukça geniş bir iPad kullanıcı kitlesine dağıtılacak olan iPadOS 15 ile birlikte,...