TikTok’a ABD’den gençlerin ruh sağlığı soruşturması

google news abone ol

ABD’de bir grup eyalet başsavcısı, TikTok’un gençlerin ruhsal ve fiziksel sağlığına olan etkisi hakkında bir soruşturma başlattı. Başsavcılar TikTok’un tasarım, operasyon ve pazarlamasının gençlerin üstünde negatif bir etkisinin olup olmadığını inceleyecek. TikTok soruşturmasıyla ilgili açıklama, Massachusetts eyaletinin başsavcısı Maura Healey tarafından yapıldı.

TikTok’ta kullanıcıların görecekleri içerikleri algoritma belirliyor. Bu algoritmanın başarısı, kullanıcıların uygulamada kalma süresinin uzunluğuyla anlaşılmıştı. Şirket algoritmanın nasıl çalıştığı konusunda biraz bilgi verse de, sızıntılar ve bazı tahminler dışında bu konuda fikir edinmek mümkün olmuyor.

Eyalet başsavcıları bu bilinmezliği ortadan kaldırmaya çalışıyor olabilir. Ancak soruşturma, platformun gençlerin etkileşimini artırmak için kullandığı metot ve yöntemlerin ortaya çıkmasına odaklanacak.

Popüler sosyal ağın başı geçmişte de benzer nedenlerle ağrımıştı. Şirket, selefi Musical.ly’nin uygulamayı kullanan 13 yaş altı çocukların ailelerinden düzgün şekilde izin almadığı için başlatılan soruşturmada ABD Federal Ticaret Komisyonu’na 5.7 milyon dolar uzlaşma bedeli ödemişti.

Uzlaşma anlaşması çerçevesinde 13 yaş altı çocukların platformdaki içeriklerle etkileşimi ciddi ölçüde sınırlandırılmıştı. Bir süre önce de bazı araştırmacılar TikTok’un kullanıcılarının ruhsal sağlığına etkisi üstüne çalışmalar yapmaya başlamıştı.

TikTok tarafından konuyla ilgili olarak The Verge sitesine gönderilen açıklamada, şirketin başsavcıların genç kullanıcıların güvenliğine odaklanmasından memnuniyet duyulduğu belirtildi. Şirketin güvenlik ve gizlilik korumaları konusunda bilgi paylaşmaya hazır olduğunun da altı çizildi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney+’ta 2022 sonu ve 2023’te birçok ilgi çekici film ve dizi gösterime girecek

Geçtiğimiz haziran ayının ortalarında Türkiye'de yayın hayatına başlayan Disney+, altıncı ayını geride bırakırken, bugün İstanbul'da düzenlediği bir lansmanda yakın zamanda ve 2023 yılında izleyicilere...

Sony yeni hareket izleme aygıtı Mocopi ile metaverse alanına giriyor

Sony, sanal gerçeklik üzerinden sohbet gibi metaverse uygulamalarında dijital bir avatarı gerçek zamanlı olarak kontrol etmek için kullanılabilen, taşınabilir ve hafif bir hareket yakalama...

Netflix Emily in Paris’in yeni sezon fragmanını paylaştı

Emily in Paris 3. sezon bölümleriyle çok yakında izleyicilerle buluşacak. Yeni bölümler için geri sayım devam ederken, Netflix dizinin 3. sezonunu resmi fragmanını ve...

ÖNE ÇIKANLAR