TikTok’tan Donald Trump’a “hukukun üstünlüğü” hatırlatması

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok konusundaki düşüncesinde kararlı olduğunu imzaladığı en son başkanlık kararıyla göstermişti. Söz konusu karara göre, TikTok’un ana şirketi ByteDance 45 gün içinde sosyal medya ağının ABD faaliyetlerini ABD merkezli bir şirkete satmazsa, bu şirketle yapılan tüm ticari işlemler askıya alınacak. TikTok’tan bu karara yanıt gelmesi fazla zaman almadı.

İlgili başkanlık kararının yasalarla alakası olmadığını belirten şirket, ABD’nin güvenlik endişelerini gidermek için çalışmasına rağmen herhangi bir yargı süreci olmadan böyle bir noktaya gelindiğine dikkat çekti.

Hakkını Amerikan mahkemelerinde aramaya hazırlanan TikTok’un konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Hukukun üstünlüğünün devredışı bırakılmaması için önümüze sunulan tüm imkanları kullanacağız. Şirketlerimizin ve kullanıcılarımızın Amerikan hükümetinden olmasa bile Amerikan mahkemelerinden adil bir muamele göreceğine inanıyoruz.”

Açıklamada kararın küresel iş çevrelerinin ABD’de hukukun üstünlüğüne yönelik inancını da sarsabileceği ifade edildi.

TikTok, kararın ifade özgürlüğüne ve açık pazara karşı tehlikeli bir emsal niteliği taşıdığını öne sürdü. Karara gerekçe olarak gösterilen konularda Amerikan hükümetiyle yapıcı bir süreç yürütmeye çalıştığını belirten şirket; algoritmasını açmasını ve moderasyon politikalarını şeffaflaştırmasını iyi niyetine örnek olarak gösterdi. TikTok, kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşmadığının ve Çin’in isteği doğrultusunda sansür uygulamalarına gitmediğini belirtmeyi de ihmal etmedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

TikTok, Donald Trump tarafından imzalanan başkanlık kararıyla ilgili açıklamasında Microsoft’la yürüttüğü görüşmeleri de hatırlattı. Şirket, ABD’deki operasyonunun tamamını bir Amerikan şirketine satmaya hazır olduğunu belirtti. Microsoft ve TikTok arasında bu konuda yürütülen görüşmelerin 15 Eylül’e kadar sonuçlanması hedefleniyor.

Sony Xperia Pro-I en gelişmiş kamera deneyimini telefona taşıyor

Sony, Xperia Pro-I adını taşıyan en yeni telefonunu gözler önüne çıkardı. Telefonun adındaki I harfi İngilizcede "görüntü" anlamına gelen "image" kelimesini temsil ediyor. Xperia...

Vodafone Her Şey Yanımda ile e-ticarette zirveyi hedefliyor

Vodafone, dört yıl önce hayata geçirdiği Yanıma uygulaması kapsamındaki hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Tüm kategorilerde hizmet veren Her Şey Yanımda isimli çevrimiçi alışveriş...

YouTube Shorts fonu şimdi Türkiye’ye açıldı

YouTube, Ekim ayından itibaren kısa video içerik üretimini teşvik etmek amacıyla YouTube Shorts Fonu’nu Türkiye’de de kullanacağını açıkladı. Shorts formatında yaratıcı ve benzersiz videolar üreten içerik...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun