Teknoloji

TikTok’un büyük ilgi gören kampanyası #BookTok artık Türkiye’de

tiktok yapay zeka

Dünyanın en popüler sosyal platformları arasında yer alan TikTok’un son dönemde ortaya çıkan en gözde trendlerinden #BookTok Türkiye’de de hayata geçti. Kampanya, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’yla aynı gün kutlanan 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nden itibaren Türkiye’de başladı. 

Kullanıcıların okudukları kitaplar hakkında çeşitli içerik ve inceleme videoları paylaştığı, tartıştığı ve öneride bulunduğu bir topluluk olan #BookTok; bir grup kitapsever tarafından TikTok’ta bir etiket olarak başlatıldı ve kısa sürede dünyanın kitaplar için bir araya gelmiş en büyük topluluklarından biri oldu. 

Dünya genelinde 100 milyardan fazla görüntülemesi olan #BookTok’un İngiltere gibi ülkelerde kitap satışlarını artırdığı biliniyor. Ayrıca, Barnes & Noble gibi birçok büyük kitabevi mağazalarında #BookTok topluluğuna bölümler ayırıyor.  Resmi olarak açılmadan önce de Türkiye’deki kullanıcılar tarafından ilgi gören #BookTok, son bir yılda ülkemizde bir milyarın üstünde görüntülenmeye ulaştı.

#BookTok’un etkileyici kitap önerileri, yazarlarının yeni kitapları hakkında bilgi vermesi ve okuyucuların birbirleriyle kitap hakkında sohbet etmesini teşvik etmesiyle bu akım, sadık bir edebiyatsever takipçi kitlesi yarattı. Şimdi bu kitle, kitap dünyasının trendlerini etkiliyor.

TikTok #BookTok ile yeni yazarlara da yardımcı oluyor

#BookTok etkisi yeni yazarların kariyerlerini başlatmalarına yardımcı oldu ve bazı kitapları ilk yayımlanmalarının üzerinden yıllar geçmiş olsa bile en çok satanlar listelerinin başına taşımayı başardı. 

TikTok’un global çapta en başarılı etiketlerinden olan #BookTok’un platformdaki yükselişiyle ülkemizdeki kitap okuma alışkanlıklarını artırması ve edebiyatın daha geniş kitlelere ulaşması bekleniyor. 

İLGİLİ HABERLER