TikTok ABD’deki faaliyetlerine “şimdilik” devam ediyor

TikTok, ABD Ticaret Bakanlığı’ndan beklediği açıklamayı sonunda duydu. The Wall Street Journal’ın haberine göre; ABD Ticaret Bakanlığı, TikTok’un ülkedeki faaliyetlerini 12 Kasım itibarıyla sonlandırması gerektiğini belirten kararı uygulamadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bunun ekim ayının sonlarında Philadelphia şehrindeki bir hakimin aldığı ihtiyati tedbir kararıyla bağlantılı olduğu belirtildi. Söz konusu karar, bir grup TikTok kullancısının federal hükümete açtığı davanın ardından alınmıştı.

Bakanlık, hukuki gelişmelerin beklenmesi nedeniyle TikTok’a yönelik yasağın uygulamaya koyulmayacağını açıkladı. TikTok yasağının engellenmesi amacıyla açılan iki dava hâlâ devam ediyor.

Trump yönetimine bağlı ABD Yabancı Yatırım Komitesi, TikTok’un çatı şirketi ByteDance’e sosyal ağın ABD operasyonlarını ana yapıdan ayırması için 12 Kasım’a kadar süre vermişti. ByteDance, eylül ayında Oracle ve Walmart’ın yüzde 20 sahibi olduğu TikTok Global isimli yeni bir yapının kurulacağını belirten bir öneri sunmuştu. Başkan Trump’ın bu öneriyi “konsept olarak” kabul ettiği açıklanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TSMC çip sıkıntısının 2022'de de sürmesini bekliyor

Ancak o günden sonra ABD Yabancı Yatırım Komitesi, TikTok ile iletişimi kesmişti. Oracle ile çalışmalarını sürdüren TikTok’un resmi makamlardan haber beklediği de kısa süre önce gündeme gelmişti.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro resmiyet kazandı; işte özellikleri ve fiyat

Google, Android kullanıcılarını ve Google tutkunlarını Pixel serisine çekmeye çalışacak yeni amiral gemisi cihazları olan Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'yu resmi olarak...

En yüksek donanımlara sahip MacBook Pro’nun maliyeti ne kadar oluyor?

Apple pazartesi günü M1 donanımlı yeni MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarını duyurdu.  Güçlü çipleri, uyarlanabilir yenileme hızlı ekranları, bazı sevilen bağlantı noktalarının geri dönüşü ve...

Disney 2022’de izleyicilerle buluşacak Marvel filmlerinin gösterim tarihlerini değiştirdi

Disney, Marvel Sinematik Evreni'nden yapımların da aralarında bulunduğu çok sayıda filminin gösterime gireceği tarihi değiştirdi. Variety'nin haberine göre; söz konusu değişiklikler filmlerin yapım sürecinde...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun