TikTok 18 yaş altındaki kullanıcıları için yeni gizlilik ve güvenlik önlemleri alıyor

TikTok, 18 yaş altındaki kullanıcılarına yönelik, kullanıcı mahremiyeti ve güvenliği için daha yüksek standartları sağlamayı amaçlayan değişiklikleri gerçekleştiriyor.

Bundan böyle 13 ve 15 yaş aralığındaki kullanıcı hesapları için varsayılan gizlilik ayarı farklı olacak. Gizli bir TikTok hesabı ile yalnızca kullanıcının takipçi olarak onayladığı bir kişi videolarını görüntüleyebilir. TikTok, genç TikTok kullanıcılarının hesaplarını, herkese açıp açmamak da dahil olmak üzere, paylaşım konusunda bilinçli seçimler yapabilmelerini istediğini kaydediyor.

TikTok, genç kullanıcılarına daha güvenli bir deneyim sağlamak için sunduğu değişiklikleri aşağıdaki gibi sıralıyor:

  • 16 yaş altı tarafından oluşturulan videolara yorum yapma seçenekleri sıkılaştırılıyor. Bu kullanıcılara ancak Arkadaşlar yorum yapabiliyor. Yorum yapabilme ayarlarında Herkes seçeneği kaldırıldı.
  • Düet ve Ekleme ayarları değiştirildi ve bu özellikler yalnızca 16 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerde kullanılabilir hale getirildi. 16-17 yaş arası kullanıcılarda Düet ve Ekleme için varsayılan ayar sadece Arkadaşlar olarak ayarlandı.
  • Yalnızca 16 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından paylaşılan videoların indirilmesine izin veriliyor. Diğer kullanıcılar videolarının indirilmesine izin vermek isteyip istemediklerine karar verebilir. 16-17 yaş arası kullanıcılar için varsayılan ayar etkinleştirilmedikçe Kapalı olarak kalacak.
  • 13-15 yaş arasındaki kullanıcı hesaplarının “Hesabınızı başkalarına önerin” seçeneğini varsayılan olarak Kapalı konuma getirildi.

TikTok daha önce de gençlerin güvenliğini korumak amacıyla bazı adımlar atmıştı. Canlı yayınları ve doğrudan mesajlaşmayı 16 yaş ve üstüyle kısıtlama; sanal hediye gönderme, kabul etme ve satın almayı 18 yaş ve üstüyle kısıtlama, ebeveynlerin Aile Eşleme Modu aracılığıyla çocuklarının TikTok deneyimine kısıtlamalar koymalarına olanak sağlama bunların arasında yer alıyordu.

TikTok topluluğunun güvenliği ve mahremiyetinden daha önemli bir şey olmadığını, bunu sağlamak için düzenli olarak Şeffaflık Raporları yayınladığını söylüyor. Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Merkezi‘nde ise uzmanlara ve içeriği nasıl yönettiğini, önerdiği ve kullanıcı verilerini nasıl koruduğunu gösteriyor. Güvenlik Merkezi‘nde ise gizlilik hakkında detaylar yer alıyor.

“Kullanıcılarımızın mahremiyetlerini korumanın sonu olmadığının farkındayız ve bu önemli alana yaptığımız yatırım burada bitmeyecek. TikTok, herkesin kendini en yaratıcı şekilde rahatlıkla ifade edebileceği bir yer olarak kalmaya devam edecek.” diyor TikTok konuyla ilgili açıklamasında. “Bunun devamlılığını sağlamak için politikalarımızı geliştirmeye, düzenleyici ve güvenlik uzmanlarıyla yakın bir şekilde çalışmaya, teknolojimize ve ekiplerimize de yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple etkinliği için Twitter'da özel beğen animasyonu

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Call of Duty Mobile ikinci yaşını yeni haritayla kutluyor

İlk olarak COD: Black Ops 4'te tanıtılan ve içerisinde Malikâne, Nuketown ve İnşaat Alanı haritalarını da barındıran ve serinin gelmiş geçmiş en geniş haritası...

Netflix The Crown ile Emmy ödüllerinde şov yaptı

Netflix, popüler yapımlarından The Crown ile 2021 Emmy ödüllerinde adeta şov yaptı. Şirket toplamda 44 ödül kazanırken, bu ödüllerden 11 tanesini The Crown getirdi....

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...