TikTok 18 yaş altındaki kullanıcıları için yeni gizlilik ve güvenlik önlemleri alıyor

TikTok, 18 yaş altındaki kullanıcılarına yönelik, kullanıcı mahremiyeti ve güvenliği için daha yüksek standartları sağlamayı amaçlayan değişiklikleri gerçekleştiriyor.

Bundan böyle 13 ve 15 yaş aralığındaki kullanıcı hesapları için varsayılan gizlilik ayarı farklı olacak. Gizli bir TikTok hesabı ile yalnızca kullanıcının takipçi olarak onayladığı bir kişi videolarını görüntüleyebilir. TikTok, genç TikTok kullanıcılarının hesaplarını, herkese açıp açmamak da dahil olmak üzere, paylaşım konusunda bilinçli seçimler yapabilmelerini istediğini kaydediyor.

TikTok, genç kullanıcılarına daha güvenli bir deneyim sağlamak için sunduğu değişiklikleri aşağıdaki gibi sıralıyor:

  • 16 yaş altı tarafından oluşturulan videolara yorum yapma seçenekleri sıkılaştırılıyor. Bu kullanıcılara ancak Arkadaşlar yorum yapabiliyor. Yorum yapabilme ayarlarında Herkes seçeneği kaldırıldı.
  • Düet ve Ekleme ayarları değiştirildi ve bu özellikler yalnızca 16 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerde kullanılabilir hale getirildi. 16-17 yaş arası kullanıcılarda Düet ve Ekleme için varsayılan ayar sadece Arkadaşlar olarak ayarlandı.
  • Yalnızca 16 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından paylaşılan videoların indirilmesine izin veriliyor. Diğer kullanıcılar videolarının indirilmesine izin vermek isteyip istemediklerine karar verebilir. 16-17 yaş arası kullanıcılar için varsayılan ayar etkinleştirilmedikçe Kapalı olarak kalacak.
  • 13-15 yaş arasındaki kullanıcı hesaplarının “Hesabınızı başkalarına önerin” seçeneğini varsayılan olarak Kapalı konuma getirildi.

TikTok daha önce de gençlerin güvenliğini korumak amacıyla bazı adımlar atmıştı. Canlı yayınları ve doğrudan mesajlaşmayı 16 yaş ve üstüyle kısıtlama; sanal hediye gönderme, kabul etme ve satın almayı 18 yaş ve üstüyle kısıtlama, ebeveynlerin Aile Eşleme Modu aracılığıyla çocuklarının TikTok deneyimine kısıtlamalar koymalarına olanak sağlama bunların arasında yer alıyordu.

TikTok topluluğunun güvenliği ve mahremiyetinden daha önemli bir şey olmadığını, bunu sağlamak için düzenli olarak Şeffaflık Raporları yayınladığını söylüyor. Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Merkezi‘nde ise uzmanlara ve içeriği nasıl yönettiğini, önerdiği ve kullanıcı verilerini nasıl koruduğunu gösteriyor. Güvenlik Merkezi‘nde ise gizlilik hakkında detaylar yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Mail ve Safari için yeni gizlilik özellikleri sunuyor

“Kullanıcılarımızın mahremiyetlerini korumanın sonu olmadığının farkındayız ve bu önemli alana yaptığımız yatırım burada bitmeyecek. TikTok, herkesin kendini en yaratıcı şekilde rahatlıkla ifade edebileceği bir yer olarak kalmaya devam edecek.” diyor TikTok konuyla ilgili açıklamasında. “Bunun devamlılığını sağlamak için politikalarımızı geliştirmeye, düzenleyici ve güvenlik uzmanlarıyla yakın bir şekilde çalışmaya, teknolojimize ve ekiplerimize de yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook Messenger için QR kod ile ödeme yapma imkanı geliyor

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....

Vestel ve Türk Telekom’dan Vestelcell iş birliği

Vestel ile Türk Telekom, mobil alanda önemli bir iş birliğine imza atıyor. Konuyla ilgili olarak yayınlanan basın açıklamasına göre, millî sorumluluk yaklaşımıyla ülke ekonomisine...

GM 21 Pro İncelemesi

General Mobile, Türkiye akıllı telefon pazarının en önemli markaları arasında yer alıyor. Uzun süre boyunca "yerli" denince akla gelen ilk isim olan General Mobile,...

Oppo A54 Türkiye’de satışa sunuldu, işte fiyatı

Oppo, mart ayının sonunda tanıttığı, teknolojiyi daha eğlenceli hale getirmek için tasarlandığını dile getirdiği A Serisi'nin yeni modeli A54'ü tüketicilerle buluşturdu. Oppo A54, şık...

Microsoft Windows 11 için açılış sesleri videosuyla yeni bir işaret veriyor

Microsoft, Windows 11 ile ilgili ipuçlarını paylaşmaya devam ediyor. YouTube'da yayınladığı yeni bir videoda yazılım devi, Windows'un çeşitli sürümlerinden oluşturduğu 11 dakikalık bir başlangıç...

OnePlus Nord CE 5G resmiyet kazandı: Snapdragon 750G, 64 megapiksel kamera

OnePlus varlığını daha önce duyurduğu yeni orta segment telefonu Nord CE 5G'yi resmen gözler önüne çıkardı. Şirketten yapılan açıklamada, OnePlus Nord CE 5G ile...