Autopilot çalışırken direksiyon başında uyuyan Tesla sahibi polise yakalandı

Bir Tesla sahibi, aracın Autopilot özelliği aktifken koltuğu tamamen yatırılmış vaziyette uyurken yakalandı. Otomobilin bu esnada saatte 140 kilometre hızla hareket ettiği belirtildi. Söz konusu olay, Kanada’nın Alberta eyaletinde yaşandı.

Alberta polis teşkilatı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Alberta RCMP’ye bir aracın Ponoka yakınlarındaki ikinci otoyolda aşırı hız yaptığına yönelik bir ihbar geldi. Otomobilin otomatik sürüş modunda olduğu, her iki ön koltuğun da tamamen yatırıldığı ve otomobildekilerin de uyuduğu anlaşıldı.”

Bu açıklamayla birlikte Twitter hesabında otomobilin fotoğrafı da paylaşıldı.

Tesla’nın Autopilot’u tamamen bir sürücüsüz yolculuk sistemi değil. Ancak sistemde çok sayıda sürüş destek özelliği bulunuyor. Autopilot ile otoyollarda sürücü müdahalesi olmadan yolculuk yapmak mümkün. Ancak şirket sürücülerden gözlerinin daima yolda olmasını ve direksiyonu bırakmamalarını istiyor.

Tesla, bunu garanti altına almak için Autopilot’un aktif kalmasını direksiyona hafif bir kuvvet uygulanmasına bağlamıştı. Ancak kimi sürücüler, direksiyona küçük bir ağırlık bağlayarak bu koşulun etrafından dolaşıyor.

Olay raporunda polisin Autopilot kontrolündeki araçta gördüğü bazı ilginç hareketlere de değiniliyor. Polis lambalarını gördükten sonra Autopilot’un hızlanmaya başladığı ve radar verilerine göre 150 kilometre hıza ulaştığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tesla Model 3 geçtiğimiz ay Avrupa'da en çok satan otomobil oldu

Aracın durdurulmasının ardından Tesla sahibine önce aşırı hız cezası kesildi. Daha sonrasında ise “tehlikeli sürüş” gerekçesiyle araç sahibi hakkında cezai işlem başlatıldı.

Anker’den MagSafe uyumlu yeni MagGo serisi ve ilk üyeleri

MagSafe Battery Pack, MagSafe Cüzdan Kılıf veya MagSafe Duo Şarj Cihazı gibi birkaç Apple sertifikalı MagSafe aksesuarından farklı alternatif arayanlar için Anker gibi üçüncü...

Facebook yeniden genç kullanıcılara odaklanacak

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketi içindeki ekipleri genç yetişkinlere hizmet etmeyi esas ilerleme noktası olarak belirlemeye yönlendirdiğini söyledi. Pazartesi günü öğleden sonra yatırımcılarla yapılan...

SharePlay özelliğini getiren iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 yayınlandı

Apple bu akşam iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 güncellemelerinin dağıtımına başladı. Bu yeni sürümle gelen en büyük yenilik SharePlay oluyor. SharePlay, başlangıçta iOS 15'te sunulması...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun