Tesla’da bir devir kapanıyor: Elektrikli otomobil devi reklam vermeye başlıyor

Reklam karşıtı olarak bilinen Tesla, 2000’lerin başında kurulduğundan bu yana geleneksel bir reklam kampanyası yürütmüş değil. Şirket bunun yerine otomobillerinin tanıtımının bizzat kullanıcıları tarafından “ağızdan ağıza” yapılmasını tercih etmişti. Ancak bu durum önümüzdeki dönemde değişecek gibi görünüyor.

Şirketin en son yatırımcı toplantısında konuşan CEO Elon Musk, reklam vermekle ilgili olarak gelen bir soruya “Az bir seviyede reklam deneyeceğiz ve işlerin nasıl gittiğine bakacağız” yanıtını verdi. Musk’ın fikir değişikliğinde gelirlerinin büyük kısmını reklamlardan elde eden Twitter’ı satın almasının rol oynadığını söylemek gerekiyor.

Musk, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Twitter’ın büyük ölçüde reklamcılığa bağımlı olması gerçekten ironik. İşte buradayım, daha önce hiç reklam kullanmadım ve şimdi büyük ölçüde reklama bağımlı bir şirketim var. Yani, sanırım reklamcılığın harika olduğunu ve herkesin bunu yapması gerektiğini söylemeliyim.”

Bunun Musk’ın geçmiş düşüncelerinin tamamen tersini yansıttığı rahatlıkla söylenebilir. Birkaç yıl önce reklamlardan nefret ettiğini söyleyen Musk, Tesla’nın parasını reklam vermek yerine otomobillerini daha muhteşem hâle getirecek şeyler bulmaya harcadığını dile getirmişti.

Musk: Tesla reklamları hem eğlenceli hem de öğretici olabilir

Şirketin otomobillerinin insanlar tarafından bilinmeyen pek çok özelliği olduğunu söyleyen Musk, reklamların hem eğlenceli hem bilgilendirici olabileceğini ve bu özelliklere yoğunlaşabileceğini dile getirdi.

Tesla’nın iki yeni otomobil üstünde çalıştığını söyleyen Musk, bu otomobillerin tasarımları ve üretim teknikleriyle endüstrinin çok ilerisinde olacağını dile getirdi. Musk’ın açıklamaları, şirketin bu otomobillerden en azından birinin prototipi üstünde çalıştığının işaretini veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple ve Microsoft, Bing'in satışını tartıştı, ancak bir anlaşma çıkmadı