Tesla’nın otomatik pilot sistemi yine ABD Yol Güvenliği Kurumu’nun radarında

Yeni keşfedilen versiyon güvenlik sorunlarına yol açabileceği endişesiyle incelemeye alındı.

Tesla’nın ileri sürücü yardım sistemi olan Otomatik Pilot’un yeni bir versiyonu, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından incelemeye alındı. Bu versiyon, sürücülerin direksiyona herhangi bir tork uygulamadan aracı kullanmalarına olanak tanıyor. NHTSA, 26 Temmuz’da Tesla’ya, bu özelliği hakkında bir dizi soruya yanıt vermesi için bir mektup gönderdi. Tesla’nın 25 Ağustos’a kadar yanıt vermesi gerekiyor fakat şirketin bu süreye uyması konusunda henüz bir bilgi yok.

NHTSA’nın mektubunda, sürücülerin direksiyonu bırakmalarına izin veren herhangi bir özelliğin, yeterli sürücü izlemesi olmadan güvenlik riski oluşturabileceğini belirtti. Kurum, bu özelliğin tüketici araçlarına tanıtılmış olmasından ve artık kamuoyu tarafından bilinmesinden endişe duyuyor. Bunun sonucunda, sürücülerin daha fazla dikkatsizlik göstermesi ve Otomatik Pilot sistemini uygun şekilde denetlememesi riski bulunuyor.

NHTSA’nın bu mektubu, Tesla araçlarındaki Otomatik Pilot’un hareketsiz acil durum araçlarına çarptığı bir düzine olayı içeren iki yıllık bir soruşturmayla aynı dosyada yer alıyor. Bu soruşturmanın yakında sonuçlanması bekleniyor. Aynı zamanda düzenleyiciler, Tesla’nın emniyet kemerleri, direksiyonlar ve “hayalet frenleme” konularında yaşanan sorunları da inceliyor.

Tesla’nın sürücüler için hazırladığı el kitabı, Otomatik Pilot ve Tam Otokonum gibi sürücü yardım özellikleri kullanılırken ellerin direksiyonda tutulması gerektiğini belirtiyor. Eğer sürücüler ellerini direksiyondan uzun süre çekerlerse, bir dizi sesli uyarı başlıyor.

Bu tür sistemler, sürücülerin gözlerinin yolda olduğundan emin olmak için kameralar ve diğer sensörler içeren sağlam bir sürücü izleme sistemine dayanıyor. Örneğin, Ford’un BlueCruise veya General Motors’un Super Cruise gibi sistemler sadece belirli yollarda kullanılabiliyor. Tesla, müşterilerine yerel yollarda bile Tam Otokonum (FSD) kullanma izni veriyor, ancak hâlâ ellerin direksiyonda olmasını istiyor.

Bu yılın başlarında, bir hacker FSD’nin direksiyona kuvvet uygulama gereksinimini ortadan kaldıran bir versiyonunu keşfetti. Bu versiyon “Elon Modu” olarak adlandırıldı ve bu modda da direksiyona dokunmak gerekmiyordu. NHTSA’nın bu versiyonu kastedip kastetmediği henüz net değil.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun