Tesla Fransa’da nükleer santrali fabrikaya dönüştürebilir

tesla fransa

Fransa Ekoloji ve Enerji Bakanı Segoléne Royal, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın ülkenin kuzeydoğusunda bulunan ve yakında adının önüne “eski” sıfatı eklenecek bir nükleer santralde üretim gerçekleştirmesini istiyor. Bu fikri Tesla CEO’su Elon Musk’a açtığını söyleyen Royal, 10 gün içinde şirketin yöneticileriyle bir araya geleceğini belirtti.

Almanya sınırı yakınlarındaki Alsace bölgesinde bulunan Fessenheim nükleer santrali, Fransa’nın en eski nükleer tesisi. Yetkililer halen aktif olan santralin kapatılma sürecinin bu yıl içinde başlaması planlanıyor, ancak yerel işçi örgütleri işsizlik endişesiyle bu plana karşı çıkıyor.

Ana problemi tesisin dönüşümü olarak değerlendiren Royal, bölgede yaşayan insanlara bir alternatif umut sunmaları gerektiğini belirtti ve kendi isteğinin tesisi bir Tesla fabrikasına dönüştürmek olduğunu sözlerine ekledi.

Musk, Avrupa’da bir Tesla fabrikası kurmayı istediklerini daha önce dile getirmiş, hatta Paris’te katıldığı bir etkinlikte Alsace bölgesinin adını zikretmişti. Tesla CEO’su bunun bir tahminden ziyade bir spekülasyon niteliği taşıdığını dile vurgulamayı ihmal etmemişti. Tesla Fransa’da üretime başladığı takdirde Avrupa’nın en büyük elektrikli otomobil pazarına kalbinden giriş imkanı yakalayacak. Devlet politikası çerçevesinde ülkede elektrikli otomobil satın almayı düşünenlere 10 bin avroyu bulan teşvikler sağlanıyor. Royal, Fessenheim santralinin elektrikli otomobil üretimi için kullanılabileceği yönündeki düşüncesini geçtiğimiz ay da dillendirmişti.

Tesla CEO’su Elon Musk ile daha önce gerçekleştirdiği görüşmede Musk’ın fabrikanın inşa yeri konusunda Almanya ile Fransa arasında gidip geldiğini söyleyen Royal, Fessenheim’ı o görüşmede Musk’a önerdiğini ve Tesla CEO’sunun bu öneriyi geri çevirmediğini sözlerine ekledi.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro resmiyet kazandı; işte özellikleri ve fiyat

Google, Android kullanıcılarını ve Google tutkunlarını Pixel serisine çekmeye çalışacak yeni amiral gemisi cihazları olan Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'yu resmi olarak...

En yüksek donanımlara sahip MacBook Pro’nun maliyeti ne kadar oluyor?

Apple pazartesi günü M1 donanımlı yeni MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarını duyurdu.  Güçlü çipleri, uyarlanabilir yenileme hızlı ekranları, bazı sevilen bağlantı noktalarının geri dönüşü ve...

Disney 2022’de izleyicilerle buluşacak Marvel filmlerinin gösterim tarihlerini değiştirdi

Disney, Marvel Sinematik Evreni'nden yapımların da aralarında bulunduğu çok sayıda filminin gösterime gireceği tarihi değiştirdi. Variety'nin haberine göre; söz konusu değişiklikler filmlerin yapım sürecinde...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun