Tencent’ten Nintendo karakterlerine kanca

Tencent, Nintendo karakterlerini kullanarak kendi oyunlarını hazırlamayı istiyor. The Wall Street Journal’da yer alan habere göre; şirket, Çin’in dışındaki gücünü artırmak, ABD ve Avrupa pazarlarına açılmak için konsol oyunları geliştirmeyi planlıyor. Tencent’in bunun için Nintendo karakterlerinin peşine düşmesi ise şirketin güvenli seçim peşinde olduğunu düşündürüyor.

Haberde Tencent’in bu yolla konsol oyunu geliştirmenin inceliklerini de Nintendo’nun mühendislerinden öğrenmeyi istediği belirtiliyor. Ancak bu isteğin taraflar arasında bir anlaşmayı garanti altına almadığını belirtmek gerekiyor. Nintendo’nun oyuncuların deneyimini kısıtlamak adına bile olsa kültürünü ve fikri mülkiyetini katı şekilde savunduğu biliniyor.

Tencent ve Nintendo’nun bu yılın başlarında hayata geçen kurumsal işbirliği ise bu yönde yapılacak bir anlaşmayı daha olası hâle getiriyor. İki şirket, Çin’de Nintendo Switch satmak için işbirliğine gitse de, mevzuat sıkıntıları bu konuda somut adımlar atılmasını engellemişe benziyor.

Nintendo, ortak çalışmaya kapalı bir şirket görünse de, bu tutumunda zaman zaman istisnalar da yapmıştı. Bazı Wii ve GameCube oyunlarını Çin’de Nvidia Shield için çıkaran şirket, DeNa ile birlikte de mobil oyunu Super Mario Run’ı hazırlamıştı. Nintendo, Ubisoft’a da Mario+Rabidds oyununu geliştirme iznini vermişti.

Tencent’in oyun endüstrisindeki gücü de bu işbirliğinin kurulması için bir sebep teşkil edebilir. Çinli internet devi, gelir bakımından dünyanın en büyük oyun şirketi konumunda. Tencent’in bu konuma gelmesinde yayıncılar ve geliştiricilerle yaptığı işbirliği anlaşmaları önemli bir rol oynuyor.

Nintendo formülünü Tencent ile paylaşmayı istemeyebilir

Ancak bu işbirliğinin gerçekleşmemesi için de çeşitli nedenlerin bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Öncelikle Nintendo’nun potansiyel bir rakibe gizli formülünü öğrenme izni vermeye yanaşmayabileceği belirtiliyor. Buna ek olarak, Tencent’in mevcut portföyünün büyük kısmını Çin pazarı için hazırlanmış ve genellikle bilgisayar ya da telefonda oynanan oyunlar oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Honor Band 6 akıllı bilekliğin tanıtım tarihi belli oldu

Bu oyunların büyük kısmı, oyun içi satın alımlarla kullanıcıların paralarını alıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre, Tencent Nintendo oyunlarını Çin ekosistemine uyarlama gibi bir yaklaşım içinde değil. Buna ek olarak, Nintendo da böyle bir tavra izin verecek gibi görünmüyor. Şirketin yetkilileri, Nintendo oyunlarının oyuncuların parasını almak için tasarlanmadığını vurguluyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun