Telegram’ın beklenen grup görüntülü arama özelliği nihayet geliyor

Telegram CEO’su Pavel Durov dün, Telegram’ın iOS sürümünün mayıs ayında grup görüntülü arama özelliğini desteklemek için güncelleneceğini duyurdu. Şirket başlangıçta video görüşmesi özelliğini 2020 yılı içindeki bir noktada mesajlaşma hizmetine eklemeyi planladı, ancak bu özellik hiçbir zaman hayata geçirilmedi. Telegram en azından video görüşmesi tarafında bir yenilik eklemeden 2020’yi bitirmemişti. Ağustos 2020’de uçtan uca şifreli bire bir video görüşmeleri eklenmişti.

Durov’un yeni lansman tarihiyle ilgili duyurusu doğal olarak kişisel Telegram kanalında paylaşıldı. Grup video görüşmelerinin sahip olacağı özelliklerle ilgili olarak şunları yazdı:

Ekran paylaşımı, şifreleme, gürültü engelleme, masaüstü ve tablet desteği – modern bir video konferans aracından bekleyebileceğiniz her şey, ancak Telegram düzeyinde kullanıcı arabirimi, hız ve şifreleme ile.

Telegram zaten bire bir görüntülü görüşmede uçtan uca şifreleme sunuyor, ancak şirket buradaki özelliği açıkça onaylamadı. Mayıs ayında başlayacakları grup video görüşmelerinde de aynısını sunmayı planlayıp planlamadığını zamanla göreceğiz.

Telegram, evden çalışmaya geçişten ve güvenli bir şekilde bağlantıda kalma genel arzusundan yararlanarak pandemi koşullarında önemli ölçüde büyüdü. Şirket, 2018’de 200 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısının Nisan 2020’de 400 milyona ulaştığını duyurmuştu. Daha sonrasında, WhatsApp’ın yenilenen gizlilik sözleşmesi etrafında dönen tartışmalar ve gösterilen tepkiler neticesinde, Telegram’ın kullanıcı sayısı daha da arttı.

Aslında WhatsApp, uçtan uca şifreli grup görüntülü arama özelliğini sunma konusunda için Telegram’ı geride bıraktı. Şirket, grup görüntülü ve sesli görüşme özelliklerini 2018 yılında eklemişti.

Amazon Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini açıkladı

Amazon uzun süredir beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini sonunda açıkladı. Ancak diziyi merak edenlerin hemen heyecanlanmamasında fayda var. Zira Yüzüklerin Efendisi, 2 Eylül...

TCL 20 SE İncelemesi

2021 yerli üretim telefonların yılı oluyor. Özellikle Çinli markaların bu yılın başından itibaren Türkiye'de çeşitli modellerinin üretimine başladığını görüyoruz. TCL de bu markalardan bir...

Google erken davrandı; işte ilk Pixel 6 ve Google Tensor özellikleri

Google, yakında çıkmazı beklenen amiral gemisi Android telefonları ve onları çalıştıracak yeni Google Tensor çipi hakkında bazı erken detayları paylaştı. Böylelikle Pixel 6 ve...

Intel sızıntısına göre Thunderbolt 5 ile iki kat hız artışı muhtemel

Bir Intel yöneticisi, henüz Intel tarafından resmi olarak duyurulmamış olan yeni nesil donanım arabirim protokolü olan Thunderbolt 5'in ayrıntılarını istemeden sızdırmış gibi görünüyor. Ayrıntılar,...