Telegram’ın beklenen grup görüntülü arama özelliği nihayet geliyor

Telegram CEO’su Pavel Durov dün, Telegram’ın iOS sürümünün mayıs ayında grup görüntülü arama özelliğini desteklemek için güncelleneceğini duyurdu. Şirket başlangıçta video görüşmesi özelliğini 2020 yılı içindeki bir noktada mesajlaşma hizmetine eklemeyi planladı, ancak bu özellik hiçbir zaman hayata geçirilmedi. Telegram en azından video görüşmesi tarafında bir yenilik eklemeden 2020’yi bitirmemişti. Ağustos 2020’de uçtan uca şifreli bire bir video görüşmeleri eklenmişti.

Durov’un yeni lansman tarihiyle ilgili duyurusu doğal olarak kişisel Telegram kanalında paylaşıldı. Grup video görüşmelerinin sahip olacağı özelliklerle ilgili olarak şunları yazdı:

Ekran paylaşımı, şifreleme, gürültü engelleme, masaüstü ve tablet desteği – modern bir video konferans aracından bekleyebileceğiniz her şey, ancak Telegram düzeyinde kullanıcı arabirimi, hız ve şifreleme ile.

Telegram zaten bire bir görüntülü görüşmede uçtan uca şifreleme sunuyor, ancak şirket buradaki özelliği açıkça onaylamadı. Mayıs ayında başlayacakları grup video görüşmelerinde de aynısını sunmayı planlayıp planlamadığını zamanla göreceğiz.

Telegram, evden çalışmaya geçişten ve güvenli bir şekilde bağlantıda kalma genel arzusundan yararlanarak pandemi koşullarında önemli ölçüde büyüdü. Şirket, 2018’de 200 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısının Nisan 2020’de 400 milyona ulaştığını duyurmuştu. Daha sonrasında, WhatsApp’ın yenilenen gizlilik sözleşmesi etrafında dönen tartışmalar ve gösterilen tepkiler neticesinde, Telegram’ın kullanıcı sayısı daha da arttı.

Aslında WhatsApp, uçtan uca şifreli grup görüntülü arama özelliğini sunma konusunda için Telegram’ı geride bıraktı. Şirket, grup görüntülü ve sesli görüşme özelliklerini 2018 yılında eklemişti.

App Store Türkiye ücretlerine kur artışı nedeniyle zam geliyor

Apple geçtiğimiz cuma günü Developer, yani geliştirici sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, "vergiler veya döviz kurları değiştiğinde, bazen belirli bölgelerde App Store'daki fiyatları güncellememiz ve/veya...

FIFA EA’in futbol oyunlarındaki hakimiyetinden rahatsız

EA sahip olduğu lisanslar sayesinde futbol oyunları pazarında ciddi bir avantaja sahip. Bu durumdan rahatsız olan sadece EA'in rakipleri değil gibi görünüyor. Eurogamer sitesinin...

iPhone 13 Pro İncelemesi

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan ikisi "normal" olarak nitelendirebileceğimiz; ekran, işlemci, pil, yazılım...

Apple’ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Apple'ın "Unleashed" etkinliğinin başlamasından bir günden az bir zaman kala dedikodular devam ediyor. MacRumors tarafından verilen habere göre, Bloomberg'den Mark Gurman, yaygın olarak beklenen...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun