Teknoloji

Telegram en yeni güncellemesini yayınladı, gecikmeden Apple’ı sorumlu tuttu

telegram

Popüler haberleşme platformlarından Telegram, en yeni güncellemesini yayınladı. Güncellemede göze çarpan ilk yenilik, videolardaki konuşmaların otomatik olarak yazıya dökülebilmesi oluyor. Kalabalık gruplardaki sohbetlerde ayrı konu başlıkları oluşturabilmek ve “Kullanıcı İsimleri Koleksiyonu” da diğer yenilikler arasında bulunuyor.

Videolardaki konuşmaları yazıya dökmek için videonun sağ alt köşesindeki “→A” ikonuna dokunmak gerekiyor. Ancak tıpkı Telegram’ın sesli mesajı yazıya dökme özelliği gibi, bu özellikten faydalanmak için de Premium paketi abonesi olmak gerekiyor. Bu paketin aylık abonelik ücretinin 94,99 TL olduğunu hatırlatmakta fayda var. Söz konusu ücreti ödeyenlere daha hızlı indirme, 4 GB dosya yükleme imkanı ve reklamsız deneyim gibi özellikler sunuluyor.

Popüler haberleşme platformu, ücret ödemeyen kullanıcılarını da unutmadı. “Gruplarda Konular” adını taşıyan yeni özellik, 200’den fazla üyesi olan gruplarda belli konuların konuşulabilmesi için ayrı alanların oluşturulmasını mümkün kılıyor. Bu özellik sayesinde kalabalık gruplar içinde bire bir sohbetler yapmak mümkün oluyor. Benzer bir özelliğin Discord kullanıcılarına sunulduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bir diğer yeni özellik ise “Kullanıcı İsimleri Koleksiyonu” adını taşıyor. Burada kullanıcı isimleri tıpkı bir NFT gibi alınabiliyor. TON blok zinciri ağıyla korunan kullanıcı isimleri Fragment aracılığıyla alınıp satılabiliyor. Telegram’dan verilen bilgiye göre, bu özel kullanıcı isimleri beş karakterden kısa olabilecek ve standart kullanıcı isimleri gibi işleyebilecek. Küresel arama sonuçlarında da bu isimler görülebilecek.

Telegram Premium kullanıcılarına 12 yeni emoji paketi sunuluyor

Telegram iOS uygulamasının Gece Modu da son güncellemeyle yenilenenler arasında yer alıyor. Android kullanıcılarına ise metin boyutunu ayarlama imkanı sunuluyor. Buna ek olarak, Premium kullanıcılarına 12 yeni emoji paketi sunuluyor.

Telegram güncellemesinin planlanandan iki hafta geç yayınlanması nedeniyle kullanıcılarından özür dilerken, bu gecikmeden Apple’ı sorumlu tuttu. Şirketin kurucusu Pavel Durov, Apple’ın güncellemeyi değerlendirmesinin iki hafta sürdüğünü belirtti. Apple’ın normalde güncellemeleri 24 saat içinde değerlendirdiğini iddia ettiğini söyleyen Durov, söz konusu Telegram olunca bu sürenin en az 7 ila 10 güne çıktığını dile getirdi. İki şirket geçmişte de yine güncellemelerin onaylanması nedeniyle karşı karşıya gelmişti.