Teknoloji

Telegram ücretli paylaşım özelliğini iOS uygulamasından kaldırdı

telegram ios
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Telegram iOS uygulamasında kullanıcıların ücret karşılığında görüntülenebilen paylaşımlar yapması mümkün olmayacak. Şirket bu özelliği Apple’ın App Store talimatları nedeniyle geri çekti. Telegram CEO’su Pavel Durov, üçüncü taraf ödeme yöntemleri ve bağış botlarıyla kullanıcıların kanallarındaki belli içerikleri parayla satabildiğini, ancak Apple’ın bunun kendisine yüzde 30’luk komisyonu ödenmeden yapılmasından mutlu olmadığını belirtti.

Apple geliştiricilerin uygulamalarında üçüncü taraf ödeme yöntemlerini kullanmalarına izin vermiyor. Geliştiricilerin şirkete yüzde 30 oranında komisyon ödemesi gerekiyor. 9to5Mac sitesinin haberine göre, ilk başta Telegram’ın bir “ücretli paylaşımlar” özelliği test ettiği düşünülmüştü. Daha sonra yapılan açıklamada ise böyle bir testin olmadığı, ancak geliştiricilerin üçüncü taraf ödeme botlarından yararlanarak bunu sunduğu belritilmişti.

Durov, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Bu trilyon dolarlık bir tekelin pazardaki hakimiyetini nasıl kötüye kullandığının başka bir örneği. Umarım Avrupa Birliği’ndeki, Hindistan’daki ve diğer yerlerdeki düzenleyici kurumlar, Apple’ın standart katma değer vergilerinden daha yüksek bir oranla girişimcilerin hayallerini yok etmelerine dur diyecektir.”

Pavel Durov ve Apple daha önce de karşı karşıya gelmişti. Durov, geçtiğimiz ağustos ayında Telegram iOS uygulamasının güncellemelerinin gecikmesinden Apple’ı sorumlu tutmuştu. O dönemdeki problemin Telegram’ın Telemoji özelliğinden kaynaklandığı belirtilmişti. Premium aboneliğiyle kullanıcılarına ekstra ücret karşılığında ekstra özellikler sunan Telegram, bu paketi kendi masaüstü sitesinde iOS ve Android uygulamalarına kıyasla daha uygun bir fiyatla satıyor. Şirket, bu farkın Apple ve Google’a ödemek zorunda olmadığı komisyonlardan geldiğini belirtmişti.

Telegram iOS uygulaması nedeniyle yakın zaman içinde Apple’la kriz yaşayan tek şirket değil. Spotify da sesli kitapların iOS uygulamasında sunumu nedeniyle Apple’la karşı karşıya gelmiş ve Cupertino merkezli şirketi önünü kesmekle suçlamıştı.