Tecno’nun yeni teknolojisiyle telefonların rengi tek dokunuşla değişecek

Tecno Bukalemun Renklendirme Teknolojisi adını taşıyan yeni teknolojisini MWC 2023’te duyurdu. Bu teknoloji bir akıllı telefonun arkasına yerleştirildiğinde tek bir dokunuşla çok geniş bir yelpazede renk desenleri üretebiliyor.

Bukalemun Renklendirme Teknolojisi, bir elektrik alanı uygulandığında yön değiştiren bir mikron altı prizma malzemesi ızgarası kullanan, tam spektrumlu, elektrikle kontrol edilen bir prizma renklendirme teknolojisi olarak tanımlanıyor. Malzeme, prizmanın yönünü hassas bir şekilde kontrol ederek ışığı birden fazla farklı dalga boyunda kırabiliyor ve çok çeşitli yanardöner renklerin görünümünü veriyor.

Burada mikron altı prizma malzeme ızgarasının bir ekran olmadığını belirtmek gerekiyor. Yüzeyindeki ışığı yansıtan bu ızgara, süreç sırasında bu ışığı renklendiriyor.

Mikron altı prizmanın düzeni, cihaz yazılımı aracılığıyla manuel olarak kontrol edilebiliyor ve toplam 1600 farklı renk arasından manuel olarak seçim yapmayı veya pil durumuna, müziğe veya bildirimlere göre potansiyel olarak otomatik olarak değiştirme imkan sağlıyor. Bu işlem 2 milyon kez yapılabiliyor. Tecno teknolojinin gün içinde çok sayıda değişime dayanıklı olduğunu vurguluyor.

  • Tecno'nun yeni teknolojisiyle telefonların rengi tek dokunuşla değişecek
  • Tecno'nun yeni teknolojisiyle telefonların rengi tek dokunuşla değişecek
  • Tecno'nun yeni teknolojisiyle telefonların rengi tek dokunuşla değişecek
  • Tecno'nun yeni teknolojisiyle telefonların rengi tek dokunuşla değişecek

Tecno’nun teknolojisiyle 0.03 saniyede renk değişimi yapılabiliyor. Şirket teknolojinin güç tüketiminin de düşük seviyede olduğunun altını çiziyor ve 100 kez renk değiştirmenin 5 dakika video izlemekle aynı seviyede güç tüketeceğini belirtiyor.

Tecno Bukalemun Renklendirme Teknolojisi’nin benzerini daha önce de geliştirmişti

Tecno’nun renk değiştiren arka panellere yabancı olmadığını hatırlatmakta fayda var. Şirket Camon 19 Pro Mondrian Edition modelinde de polikromatik fotoizomer teknolojisiyiyle güneşin ultraviyole ışınlarıyla temasla arka panel renginin değişmesini mümkün kılmıştı.

Tecno Bukalemun Renklendirme Teknolojisi’nin ilk olarak hangi cihazda kullanılacağı konusunda bilgi vermedi. Ancak yakında bir akıllı telefonda bu teknolojiyle karşı karşıya kalmak sürpriz olmayacaktır.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun