Tamamen elektrikli Fiat 500e Türkiye’de satışa çıktı

Fiat 500’ün, yeni ve tamamen elektikli versiyonu Türkiye’de satışa sunuldu. “La Prima by Bocelli” olarak adlandırılan bu yeni Fiat 500e versiyonu, konuyla ilgili olarak yayınlanan basın bültenine göre, çevreci yaklaşımını, benzersiz ve zamansız tasarımı, performansı, sessiz ve titreşimsiz sürüş hissiyle birleştiriyor.

2007 yılında geçmiş tasarım çizgisiyle bağını koruyarak yollara çıkan ikinci nesil Fiat 500, İtalyan moda ve tasarımının bir simgesi haline geldi. Tamamen elektrikli versiyonu, gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri ve hızlı şarj seçenekleri ile sıfır emisyonlu ulaşımın simgelerinden biri olmayı hedefliyor.

Sınıfının en teknolojk otomobili olarak nitelendirilen Fiat 500e, yüzde yüz elektrikli sürüş deneyimini, 2.seviye otonom sürüş destek sitemleri ile bütünleştirerek zirveye taşıyor. Stellantis’in en çok satılan elektrikli modeli ve Avrupa’nın en çok tercih edilen elektrikli otomobillerinden biri olan FIAT 500e dünyaca ünlü tenor, Maestro Andrea Bocelli ve JBL ile iş birliği ile hayata geçen “La Prima by Bocelli” ile benzersiz bir ses deneyimi sağlıyor ve JBL “Sanal Mekanlar” (Müzik Odam, Kayıt Stüdyom, Opera Salonu, Açık Hava Mekanım) teknolojisiyle donatılan, dünyanın ilk şehir otomobili olarak da otomotiv dünyasında fark yaratıyor.

Fiat 500e La Prima Hatchback gövde tipi 869 bin 900 TL, 3+1 gövde tipi 899 Bin 900 TL, Cabrio gövde seçenekli versiyonu ise 929 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla, “fiatonline” platformu ve tüm showroomlarda yerini alıyor. 

fiat 500e

Fiat 500e, 42 kWh kapasiteli lityum iyon bataryalarıyla, WLTP normuna göre ortalama 320 km’ye kadar menzil, sarj süresini minimuma indirmek üzere 85 kW hızlı şarj özelliği sunuyor. Şehir otomobili segmenti kullanıcılarırın günlük işe gidip gelmeleri için gerekli olan ortalama 50 km’lik menzil ise 5 dk’lık hızlı şarj ile dolabiliyor.

Yine hızlı şarj özelliğiyle araç 35 dakikada yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor. Ayrıca lansmana özel, Mod 3 (Wallbox tipi) kabloya ilave olarak ev tipi prizlere uyumlu Mod 2 şarj kablosunu da sunan yeni Fiat 500e’de 7,4 ve 22 kW’lık Wallbox çözümleri aksesuar ürün gamında satışa sunuluyor. Yeni 500e’nin elektrik motoru 0 km/s’den 100 km/s’ye 9,0 saniyede çıkarken 0 km/s’den 50 km/s’ye 3,1 saniyede ulaşıyor.

fiat 500e

Fiat 500e, standart olarak sunduğu Otonom Sürüş Seviye 2 özellikleri ile şehir içi ulaşımda sürücüsüne konfor  sağlıyor. Akıllı Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (iACC) ile öndeki aracı takip ederek sabit hızda sürüş sağlarken, acil emniyet freni otomobil, bisiklet veya yayaları algılayarak frenleme yapabiliyor. Şerit Ortalama ve sürüş destek sistemi ise şeritleri  aktif olarak takip ederek, aracı şeritleri ortalayacak şekilde konumlandırıyor.

Ayrıca Fiat 500e; Geri Görüş Kamerası, Yorgunluk Asistanı ve Acil Yardım Çağrısı (e-call) gibi fonksiyonları da kullanıcısına sunuyor. FIAT 500e’de yer alan Akıllı Hız Asistanı, Trafik İşareti Algılama sistemiyle birlikte hız sınırı levhalarını tanımlayıp uygulanmasını öneriyor. Şehir İçi Kör Nokta Uyarı Sistemi, aracın kör noktasında bir başka aracı algılaması halinde, aynada beliren sarı ışık ile sürücüsünü uyarıyor. 360° Sensörlerle donatılan Panaromik Park Asistanı  ise aracın dört bir yanını kuş bakışı olarak gözlemleyerek manevralarda risk oluşturabilecek bir engel olması halinde sürücüyü uyarıyor.

fiat 500e

Otomobilde, Fiat logosu yerine ön yüzde konumlandırılan 500 logosu, elektrikli otomobilin, geçmişle bağını kopartmadan yansıtıyor. 500e’nin full LED ön ve arka stop imza farları, yeni FIAT monogram arka logosu ve 17 inç elmas kesimli alaşım jantları tasarımındaki güçlü görünümünü destekliyor.

FIAT monogramlı premium kalitede kumaşla kaplı koltuklar ise hem sürücü hem de yolculara, üst seviyede konfor ile bütünleşen yolcuğu garanti ediyor. Daha fazla omuz ve diz mesafesi sunan iç mekânın tamamen düz zemininde lityum-iyon bataryalar gizleniyor ve ferah bagaj alanına da katkı sağlıyor. U-Connect bilgi-eğlence sistemi, kablosuz Apple CarPlay bağlantısı ve Android Auto desteği ile yolculukları çok daha keyifli bir hale dönüştürüyor. Gelişmiş akıllı telefon desteği sunan sistem, 10,25 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekranla destekleniyor. 500e’nin 10.25 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik bilgi-eğlence sistemi ile özel “La Prima” logosu yer alıyor.

fiat 500e

500e Hatchback ve 3+1 gövde tipleri, panoramik cam tavanıyla dikkat çekerken, Cabrio gövde seçeneği, FIAT Monogram açılır tavan dokumasıyla ilk nesildeki başarılı özellikleri standart olarak sunuyor. Ürün gamının üçüncü gövde seçeneği olan 3+1 ise ismini otomobilin sağ tarafındaki Magic Door olarak adlandırılan üçüncü kapıya sahip olmasından alıyor. 3+1, geriye doğru açılan kapısıyla, FIAT markasının tasarım konusundaki farkını yansıtırken arka koltuklara daha kolay erişim sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
E-ink ekranlı Huawei MatePad Paper'da 400 TL'lik indirim fırsatı

FIAT, 500e ile elektrikli otomobillerin dünyasını müşterilerle buluştururken bir dizi satış sonrası hizmetle de müşteri deneyimini destekliyor. FIAT 500e satın alan müşterilere, Tofaş güvencesiyle, 8 yıl 160 bin km batarya garantisi sunuluyor.  Ayrıca lansmana özel Mod 3 (Wallbox tipi)  kabloya ilave olarak Mod 2 (Ev Tipi) şarj kablosu da hediye ediliyor. FIAT 500e sahipleri tüm bunların haricinde FIAT Yol Arkadaşım uygulaması üzerinden “Wat Mobilite” Şarj İstasyon Gösterimi ve elektrikli araç dünyası hakkındaki bilgilere de hızlıca erişebiliyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun