Ana Sayfa Manşetler Symbian faaliyetlerini yavaşlatıyor mu?

Symbian faaliyetlerini yavaşlatıyor mu?

2010’un Symbian için iyi geçen bir yıl olduğu söylenemez. Nokia N8 incelemeleriyle birlikte tartıya çıkan Symbian^3’ü inceleyenlerden pek de olumlu sonuçlar geldiğini söyleyemeyiz. Bu platformun en büyük destekçilerinden Samsung Symbian ile yola devam etmeme kararı aldı, bunun ardından baştaki kişi olan Lee Williams ya kendisi ayrıldı ya da görevinden ayrılmak zorunda bırakıldı.

Şimdilerde ortaya çıkan bir söylenti daha da ilginç. The Register sitesinin Symbian’a yakın bir kaynaktan aldığı bilgiye göre yeni CEO Tim Holbrow’a bazı faaliyetleri sonlandırması yönünde baskı yapılıyormuş. Bu kapsamda bazı çalışanlara işten ayrılmaları için teklif paketleri sunulmaya başlanmış bile. Samsung’un Nokia ve Sony Ericsson gibi büyük destekçilerden biri olduğu düşünülürse, Güney Koreli üreticinin ayrılması Symbian’ı para konusunda bir hayli sıkıntıya sokmuş olmalı. Nokia’nın Symbian^4 konseptinden tamamen vazgeçtiğini açıklaması, bunun üstüne bir de Sony Ericsson’un planlarında hiç yeni Symbian cihazının olmamasını eklersek, Symbian’ın içinde bulunduğu zor durumu daha iyi anlayabiliriz.

Şirketin finans müdürünü en yetkili kişi olarak atamak, ürün geliştirmeden çok kâr-zarar dengesinin önemli olduğunun bir göstergesi sayılır. Doğrusunu söylemek gerekirse, Nokia için Symbian’daki işleri kendi çatısı altına toplamak için doğru bir zaman. Zaten büyük üreticiler Symbian’ı yarı yolda bırakmış, MeeGo da henüz kitlelerle tam olarak buluşmaya hazır değil. Anlattıklarımız Symbian’ın ölümünün yakın mı olduğunu gösteriyor diye soracak olursanız, bu o kadar da kolay değil. Ancak büyük bir sarsıntı geçirmekte olduğu apaçık bir gerçek.

İlgili – The Register

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14,328BeğenenlerBeğen
11,804TakipçilerTakip Et
4,835TakipçilerTakip Et
38,687AboneAbone Ol

İNCELEMELER