Ana Sayfa İncelemeler SuperCam İncelemesi

SuperCam İncelemesi

1
SuperCam İncelemesi

Güvenlik amaçlı kameralar eskiden sadece iş yerlerinde gördüğümüz aygıtlardı. Ancak internet bağlantılarının yaygınlaşması ve hızlanmasına bağlı olarak, IP kamerası niteliğindeki ürünlerin de artmakta olduğunu gördük. Üstelik evini veya iş yerini daha güvenli kılmak isteyenlerin yanı sıra, bebeğini veya küçük çocuğunu her an gözetmek isteyen ebeveynler sayesinde internet bağlantısı destekli kameralara ilgi arttı. Turkcell daha önce çeşitli güvenlik kamerası girişimlerine destek vermişken, bu sefer SuperCam ile birlikte bizzat bu işe giriyor. Bir süredir Teknoblog yönetim ofisinde deneyimlediğimiz SuperCam ile ilgili izlenimlerimizi SuperCam inceleme yazımızda bulabilirsiniz.

SuperCam inceleme: Tasarım ve Kutudan Çıkanlar

SuperCam İncelemesiBeyaz renkli plastik gövdesiyle klasik bir güvenlik kamerası görünümünde olan SuperCam’in gövdesiyle ayağının birleşim noktasında yer alan küresel mafsal, kameranın epey geniş bir hareket açısı elde etmesine olanak sağlıyor. Kamerada uzaktan yönetilebilen döndürülebilir bir motor olmasa da, mafsal sayesinde kameranın pozisyonunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. SuperCam’i masaya veya herhangi bir yüzeye yerleştirebileceğiniz gibi, kutusundan çıkan parçaları kullanarak bir duvara veya tavana da monte edebilirsiniz. Öte yandan kutudan çıkan kablo da epey uzun. Bu sayede yüksekte bir yere rahat biçimde konumlandırmak mümkün oluyor.

SuperCam İncelemesiSuperCam’in gövdesinin üst kısımlarına doğru lensi görüyoruz. Ayak tarafına doğru olan kısmında mikrofon ve indikatör ışığı bulunuyor. Yan tarafta SD kart yuvası bulunurken arka tarafta ise hoparlör konumlandırılmış. Ayrıca arka kısımda USB portu ile sıfırlama ve WPS kurulum işlevlerini gören düğme yer alıyor. Düğmeye bir kez bastığınızda WPS kurulumu başlatılırken, 10 saniye boyunca basılı tuttuğunuzda kamera sıfırlanıyor.

SuperCam’in kurulumunu evinize veya iş yerinize gelen Turkcell Superonline yetkili servis elemanı gerçekleştiriyor. Buna rağmen basit bir kurulum işleminin bulunduğunu, kullanıcıların da bunu kendi başına rahatlıkla gerçekleştirebileceğini söyleyebiliriz. Kamerayı fişe taktıktan sonra ortamdaki Wi-Fi ağına bağlayın. Akıllı telefonunuza da SuperCam uygulamasını ücretsiz olarak indirip kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Biz, Turkcell Superonline müşteri numarası ve şifremizle giriş yaptık. Daha sonra uygulamadan yeni bir kamera ekleme adımlarını takip ederek kameranızı ekleyebilirsiniz. SuperCam uygulamasına birden fazla kamera ekleyebilirsiniz. Her bir kamerayı eklemek için yukarıdaki işlemleri tekrarlamanız gerekiyor.

SuperCam inceleme: Uygulama ve Kullanım

SuperCam İncelemesiSuperCam uygulamasının iOS ve Android uygulamaları hemen hemen aynı kullanıcı tasarıma sahip. Her iki platformda tutarlı bir deneyim sunulması memnun edici. Kullanıcı adı ve şifreyle bir kez giriş yaptıktan sonra Face ID, Touch ID veya diğer parmak izi giriş yöntemleriyle de kullanıcı girişi yapabilirsiniz. Bu açıdan pratiklik sağlıyor. Ancak tek bir hesapla aynı anda iki farklı cihazdan kullanıcı girişi yapılamıyor. Neyse ki, başka kullanıcılara erişim hakkı tanımak mümkün. Kendinize ait hesap dışında aile bireyleri veya ofis çalışanları için SuperCam hesapları oluşturarak onların da kameraya istedikleri zaman, istedikleri yerden sizden bağımsız şekilde erişmesini sağlayabilirsiniz.

SuperCam uygulamasını açtığınızda karşınızda Kameralarım sekmesini göreceksiniz. Bu sayfada sahip olduğunuz kameralar, son alınmış kamera görüntüsüyle birlikte gösteriliyor. Böylelikle hangi kameranın hangi mekanı gösterdiğini ilk bakışta anlıyorsunuz. Kameraya ait küçük resme tıklatır tıklatmaz canlı kamera görüntüsüne erişebilirsiniz. Video penceresinde veri iletim hızı da gösteriliyor. Bu da kalite hakkında fikir sahibi olmak açısından güzel.

SuperCam İncelemesi

SuperCam İncelemesi

Kamera penceresinin altında ise akışı duraklatma, durdurma, sesini kapatma, tam ekrana getirme ve SD ile HD kalite arasında geçiş kontrolleri mevcut. Kayıt Geçmişi kontrolü şeklindeki açılır menü ise bir zaman çizgisi üstünde kameranın yaptığı kayıtları gösteriyor ve bunları izlemenizi sağlıyor. Öte yandan kameraya ait izleme sayfasında ekran görüntüsü alma, mikrofonu kullanma ve video görüntüsü kaydetme gibi özellikleri görüyoruz. İstediğiniz bir anın ekran görüntüsünü alabileceğiniz gibi, belirli bir zaman aralığının video kaydını elle başlatabilirsiniz. Ayrıca mikrofon ikonuna tıklatarak da kameranın bulunduğu ortamdaki kişi veya kişilere seslenebilir, onların da sesini duyabilirsiniz. Bu şekilde kamera üzerinden iki yönlü iletişim kurulabiliyor.

Kameranın üstündeki mikrofon ve hoparlörün kalitesi gayet yerinde ve yeterli. Akıllı telefondan konuştuğunuzda, kamera üzerinden ne söylediğiniz net biçimde anlaşılıyor. Aynı şekilde, kameranın bulunduğu odadaki sesleri ve konuşmaları da telefonun hoparlörüyle bile rahatlıkla dinleyip anlayabilirsiniz.

Kamera sayfasının sağ üst köşesinde yer alan dişli ikonu üzerinden kamera ayarlarına erilebilirsiniz. Buradan kamera resmi, adı, kanal adı ve bunun gibi bilgileri özelleştirebilir, kamera şifresini değiştirebilirsiniz. Video şifreleme, zaman dilimi, ses kaydı, görüntü çevirme, cihaz ışığı, kamera güncellemesi, Wi-Fi ayarı, kamera paylaşımı gibi ayarlar da burada bulunuyor. Cihazı yeniden başlatmak için bir kestirme de buraya eklenmiş.

Ayarlar içinde iki bölüm var ki, bunlar SuperCam’i düzgün biçimde kullanmak için önemli. Bunlardan ilki hareket algılama bölgesi. Kameranın görüş alanı içinde, ister tüm alanı, isterseniz belirlediğiniz bazı bölümleri hareket algılama bölgesi olarak konumlandırabilirsiniz. Evde veya ofiste olmadığınız zamanlarda, belirlediğiniz alanlar içinde hareket tespit edilirse, hem 1 dakikalık görüntü kaydı yapılıyor, hem de hareket algılaması olduğuna dair bildirim size iletiliyor. Hareket algılama bölgesi oluşturma veya mevcut bölgeleri düzenleme arayüzü oldukça kullanışlı. Karelere bölünmüş görüntü alanı içinde kareleri seçerek hareket alanı belirlemesi yapabilirsiniz. Hareket hassasiyeti gayet yüksek. Öyle ki, gece vakti çakan şiddetli bir şimşek, kameranın alarm vermesine neden olabiliyor.

Bilgilendirme ayarı ise, hareket algılandığı durumlarda size hangi zamanlarda bildirim gönderileceğini belirlemenizi sağlıyor. Evde veya ofiste bulunduğunuz zamanların dışında kalan alanları bilgilendirme zaman çizelgesine ekleyebilirsiniz. Gün gün, hafta içi veya hafta sonu olacak şekilde ayarlamalarda bulunabilirsiniz.

Bilgilendirme sekmesi içinde, belirlediğiniz bilgilendirme zaman aralıkları içinde, hareket algılama bölgesi içinde tespit edilen hareketler neticesinde yapılan kayıtlar gösteriliyor. 7 gün veya 1 aylık görüntü kayıtlarına buradan erişebilirsiniz. Görüntü kayıtlarını silme imkanınız da bulunuyor.

Uygulamada yer alan Profilim sekmesi altında ise profilinizle ilgili çeşitli ayarlara erişebilirsiniz. Paketim bölümü altından mevcut paketinizi görebilir, ihtiyaç dahilinde paket değişikliğinde bulunabilirsiniz. Kamera ayarlarına buradan da bir kısayol verilmiş. Ek Hesaplar başlığı altından kameraya erişebilecek diğer kişiler için kullanıcı hesapları oluşturabilirsiniz. Kayıtlarım bölümü de kameraya ait izleme sayfasında elle yakaladığınız fotoğraf veya videolara erişmenizi mümkün kılıyor.

SuperCam İncelemesiÖte yandan Kamera Ayarları bölümüyle karıştırılabilecek bir Ayarlar bölümü daha görüyoruz. Burası da SuperCam uygulamasının ayarlar bölümü niteliğini taşıyor. Uygulamaya parmak izi veya yüz tanımayla giriş yapma, uygulama bildirimlerini açma, bildirim gönderme periyodunu belirleme, uygulamadan kullanıcı çıkışı yapma gibi unsurları da burada görüyoruz.

SuperCam’in sunduğu görüntü kalitesi oldukça memnun edici. Sadece HD kalitede değil, SD kalitede de gayet anlaşılır bir görüntü sunuluyor. Düşük ışıkta bile sanki odada bir ışık kaynağı varmışçasına görüntü elde edebilirsiniz. Gece görüş modu da gayet iyi biçime çalışıyor.

SuperCam inceleme: Üyelik

SuperCam’in sunduğu hizmetlerden tam anlamıyla yararlanmak için Turkcell Superonline’dan bir üyelik paketi satın almanız gerekiyor. Kullanıcılara aşağıdaki seçenekleri sunuyor:

turkcell supercam ücretleri
Turkcell SuperCam Ücretlendirme Seçenekleri
  • Akıllı Paket: 7/24 izlemenin yanında hareket alarmı, video ve görüntü kaydetme/paylaşma özellikleri sunuluyor.
  • 7 Gün Bulut Paketi: 7/24 izlemenin yanında hareket alarmı, video ve görüntü kaydetme/paylaşma ve 7 gün geriye sarma özellikleri sunuluyor.
  • 30 Gün Bulut Paketi: 7/24 izlemenin yanında hareket alarmı, video ve görüntü kaydetme/paylaşma ve 30 gün geriye sarma özellikleri sunuluyor.

Eğer kamerayı 12 ay taksitle satın alırsanız, kamera cihazı aylık taksit ödemelerinin bitiminden itibaren sizin oluyor. Peşin fiyat karşılığında satın aldığınız takdirde ise, 7 gün veya 30 günlük geriye dönük görüntü sarma imkanından yararlanmak için ek bulut paketini satın almanız gerekiyor.

SuperCam inceleme: Sonuç

SuperCam İncelemesiSuperCam, piyasadaki diğer ürünlerle karşılaştırıldığında makul sayılabilecek bir fiyata sahip. Geriye sarma imkanı sunan 7 ve 30 günlük bulut paketlerinin fiyatı da uygun görünüyor. Bunun dışından en büyük avantajlarından bir tanesi de kurulum hizmetinin bizzat Turkcell Superonline görevlileri tarafından verilmesi. Böylelikle hiçbir zahmete girmeden, teknik detayla uğraşmadan SuperCam’den yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında sadece Wi-Fi ile çalışması bazıları için dezavantaj olarak görülebilir, ancak Wi-Fi performansı gayet iyi ve görüntü kalitesinde de herhangi bir sıkıntıya neden olmuyor. Ancak büyük bir ortamda, birden fazla SuperCam kullanacaksanız, o zaman iyi bir Wi-Fi kapsaması için güçlendirici veya tekrarlayıcı cihazlar kullanmanız yerinde olacaktır.

SuperCam İncelemesiSuperCam yüksek kalitede görüntü akışı sunuyor. Üstelik Turkcell abonelerine SuperCam’de kullanım için 5 GB’lık ücretsiz veri paketinin sağlanması da, istediğiniz her yerde internet bağlantı paketini bitirmeden, HD kalitede izlemenize imkan tanıyacaktır. Bu arada SD yayın kalitesinin de hiç fena olmadığını belirtelim. Kameranın geniş görüş açısı da, uygun köşeye yerleştirildiği takdirde mekanın tamamen kapsanmasını sağıyor. Zaten bu durumda uzaktan döndürme imkanının olmamasının eksikliği hiçbir şekilde hissedilmiyor.

SuperCam’in iOS ve Android uygulamaları da sezgisel kullanıcı arayüzü sayesinde rahat kullanım sağlıyor. Doğrusu, başlangıçta bu uygulama biraz karışık geldi, ancak kısa süre içinde neyin nerede olduğunu öğrendik ve verimli bir kullanım elde ettik. İster evinizi veya iş yerinizi emniyet altına almayı amaçlayın, ister bakıcıyla baş başa bıraktığınız çocuğunuzu uzaktan izlemeyi planlayın, tüm bu işler için SuperCam makul ve kullanışlı bir seçenek gibi görünüyor.