Teknoloji

Süper güçlü iPad Air yurt dışında satışa çıktı

ipad air apple

Apple’ın yeni iPad Air modeli 15 Eylül’deki etkinlikte, 8. nesil iPad ve Apple Watch Series 6 ile birlikte tanıtılmıştı. Apple A14 Bionic işlemcili bu süper güçlü tabletin ekim ayı içinde de satışa çıkacağı belirtilmişti. Görünüşe göre bu yeni tablet ABD ve İngiltere gibi ülkelerde satışa sunuldu.

iPad Air, tasarımıyla Apple’ın iPad Pro serisi tabletlerine çok benziyor. Yeni A14 Bionic işlemcinin yanı sıra 10.9 inç, 2360 x 1640 piksel çözünürlüklü ekran, 12 megapiksel arka kamera, 7 megapiksel FaceTime HD kamera gibi özellikler var. Tıpkı profesyonel seviyedeki iPad Pro tabletleri gibi, iPad Air’da da USB-C bulunuyor.

Ne var ki, Face ID sistemi yok. Bunun yerine Apple tepedeki güç düğmesine Touch ID parmak izi okuyucusunu eklemiş. Ekranı ise 120 Hz yerine 60 Hz yenileme hızına sahip. Tablet geleneksel gümüş ve uzay grisi renklerin yanında pembe, yeşil ve mavi renk seçeneklerini de barındırıyor. Yani toplam beş farklı renk bulunuyor.

Yeni iPad Air’ın özelliklerinden bir tanesi de ikinci nesil Apple Pencil’ı desteklemesi. Bu kalem iPad Air’ın kenarına manyetik kuvvet yardımıyla tutunuyor ve kablosuz olarak şarj ediliyor. iPad Pro’nun 2018 ve 2020 model versiyonları gibi Magic Keyboard’u da destekliyor. Tabii ki, bu ek araçlarla toplam fiyatı biraz daha yukarı çıkacaktır.

iPad Air, birçok kullanıcı için iPad Pro deneyimini, o tabletten beklediklerini çok daha uygun fiyattan sunacaktır. Tabletin Türkiye’de ne zaman satışa çıkacağı henüz belli değil, ancak fiyatlar şimdiden belli. 64 GB Wi-Fi modeli için 5799 TL, 256 GB için 7199 TL fiyat belirlendi. Wi-Fi + Hücresel modellere baktığımızda ise 64 GB ve 256 GB kapasiteli modellerin sırasıyla 6999 TL ve 8399 TL fiyat etiketine sahip olduğunu görüyoruz. Bu arada arzu edenler için ücretsiz lazer baskı ekleme imkanı da bulunuyor.

iPad Air’ın yurt dışında satışa çıkmaya başlamasını gördüğümüze göre, bu yeni nesil tabletin Türkiye’de satışa çıkması için de fazla beklemeyeceğimizi söyleyebiliriz.

İLGİLİ HABERLER