Eğlence

Spotify Türkiye’nin altıncı büyük radyo istasyonu konumunda

spotify telif

spotify-logo-180615

Çevrim içi müzik pazarının en önemli oyuncuları arasında yer alan Spotify, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen “Yeni Radyo” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Bağımsız araştırma şirketi TNS ile birlikte gerçekleştirilen araştırmada Türkiye’ye ek olarak İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya’dan katılımcılarla görüşüldü. 20 binden fazla kişinin katıldığı araştırmada Spotify’ın reklamlı versiyonu kullanan ve bunun için bir bedel ödemeyen kullanıcıların erişim ve nitelik özellikleriyle geleneksel radyo dinleyicilerinin özellikleri karşılaştırıldı.

Spotify’ın Yeni Radyo araştırması, çevrim içi müzik platformlarının reklamverenlere geleneksel radyo istasyonlarının kolayca ulaşamadığı kitleye erişim konusunda önemli avantaj sağladığını gösteriyor. Araştırmaya göre, Spotify Avrupa genelinde reklamverenlerin radyo üzerinden ulaştıkları kitleyi yüzde 10 oranında genişletiyor.

Yeni Radyo araştırmasının Spotify’ın Türkiye’deki kullanıcı yapısına dair ilginç bilgileri de gün yüzüne çıkarıyor. Spotify, yüzde 20.1’lik erişim oranıyla Türkiye’nin en büyük dijital müzik servisi konumunda. 15-34 yaş grubu arasında Spotify’ın erişim oranı yüzde 27.8’e çıkıyor. Bu da, Spotify geleneksel bir radyo kanalı olsaydı Türkiye’nin altıncı büyük radyo kanalı olacağını gösteriyor. Reklamverenler radyolarda yayınlalan reklamlarını Spotify’da da yayınladıkları takdirde kitlelerini genişletebiliyor. 15-34 yaş grubunda Spotify; Kral FM’deki reklamlara yüzde 18, Power FM’deki reklamlara ise yüzde 15 oranında ekstra erişim imkanı sağlıyor.

Yeni Radyo araştırmasına göre, Türkye’deki çevrim içi kullanıcıların neredeyse yüzde 49’u Spotify’ı tanıyor. Yaş aralığı düştükçe Spotify’ın bilinirlik oranı artıyor. 25-34 yaş aralığında yüzde 60 olan Spotify’ın bilinirlik oranı, 15-24 yaş aralığında yüzde 67’ye çıkıyor. Geleneksel radyo kanalları en çok sabah saatlerinde dinlenirken, Spotify’ın dinlenme süresi tüm güne yayılarak akşam saatlerinde tavan yapıyor.

İLGİLİ HABERLER