Spotify Premium aboneleri bazı albümleri ücretsiz kullanıcılardan önce dinleyecek

spotify premium Spotify ve Universal Music Group arasında yeni bir lisans anlaşması imzalandı. Bu anlaşma çerçevesinde Spotify Premium aboneleri, Universal Music Group sanatçılarının albümlerini servisi ücretsiz kullananlardan iki hafta daha önce dinleyebilecek.

Spotify’ın böyle bir yaklaşımı tercih edebileceğine dair haberler kısa süre önce gündeme gelmişti. Çevrim içi müzik servisinin telif ücretleri için Universal Music Group’a biraz daha az bir rakam ödeyeceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

Spotify CEO’su Daniel Ek, şirketin albümleri tüm kullanıcılar için yayınlama politikasının sonsuza kadar süremeyeceğinin farkında olduklarını belirtti. Her albümün aynı şekilde yayınlanamayacağını bildiklerini söyleyen Ek, Universal Music Group ile bir araya gelerek yeni ve esnek bir albüm yayınlama politikası oluşturduklarını ifade etti. Ek, bundan böyle Universal sanatçılarının albümlerini ilk iki hafta boyunca sadece Premium abonelere açabileceklerini dile getirdi. Spotify CEO’su, albümlerden yayınlanan teklilerin ise tüm kullanıcılara açık olacağının altını çizdi.

Spotify Premium aboneleri başka plak şirketlerinde de benzer ayrıcalıklardan faydalanabilir

Spotify’ın Universal ile yaptığına benzer bir anlaşmayı Warner Music Group ve Sony Music Group ile yapması da muhtemel görünüyor. Bu anlaşmalar çerçevesinde Spotify Premium üyelerinin daha fazla albümü ücretsiz abonelerden daha erken dinlemesi bekleniyor. Plak şirketleriyle olan lisans anlaşmalarının yenilenmesi, Spotify’ın halka arz sürecinin önündeki engellerin kalkması nedeniyle de önem taşıyor. Halka arzın 2018’de gerçekleşmesi öngörülüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Kids uygulaması artık Türkiye’de

YouTube yetişkinler kadar çocuklar için de epey popüler platformlardan bir tanesi. Çocuklar daha bebekliklerinden itibaren YouTube'dan oynatılan videolarla büyüyor desek yanlış olmaz. Bu durumu...

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...