Spotify ücretsiz versiyonunda yaptığı değişiklikleri duyurdu

spotify mobil ücretsiz yeni arayüzSpotify‘ın birkaç hafta önce duyurulan 24 Nisan etkinliğinde, beklendiği üzere ücretsiz versiyon üzerinde yapılan bazı değişiklikler duyuruldu. Spotify, yenilenen arayüzle birlikte kullanıcıların müziği çok daha kişiselleştirilmiş şekilde keşfetmelerine ve sevdikleri müzikleri dinlemelerine olanak sağlayacağının altını çiziyor.

Reklam destekli yeni Spotify, kullanıcı ihtiyaçlarına göre yenilenmeye ve gelişmeye devam eden Spotify için ileriye dönük bir adım olarak nitelendiriliyor. Dünya genelindeki tüm iOS ve Android kullanıcılarına sunulacak olan, yeni mobil tasarıma sahip Spotify’ın ücretsiz versiyonu (Free on Spotify), müzik dinleme deneyimini kullanıcılar için daha kişisel hale getiren pek çok yeni özellik sunuyor.

“Kullanıcılarımız bize her zaman, müziği keşfetmenin ve müzik dinlemenin kişisel bir deneyim olduğunu anlatıyor ve biz de Spotify’ı ücretsiz kullanan müzikseverlerin yaşadıkları deneyimi tam da buradan yola çıkarak zenginleştiriyoruz” diyor Spotify Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Babar Zafar. “Bu Spotify için değişimin başlangıcı ve biz kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını yansıtan yenilikler yapmaya devem edeceğiz. Bu sadece, kullanıcılara platforma girdikleri ilk günden itibaren daha kişisel ücretsiz bir deneyim sunmakla ilgili değil; aynı zamanda sevdikleri şarkıları ne zaman nereden isterlerse bulmaları ve dinlemeleri için onlara müzik dinleme deneyimlerinde daha çok kontrol imkanı verme isteğimizle de ilgili”. şeklinde sözlerine eklemede bulunuyor.

Spotify tüm kullanıcıların hem yeni sanatçıları keşfetmeleri hem de daha önce beğendikleri şarkılara dönebilmeleri için müzik dinleme deneyimlerde onlara daha fazla kontrol imkanı sunuyor. Bundan böyle kullanıcılar, 15 farklı seç-dinle çalma listesi içerisinden herhangi bir şarkıyı seçip dinleyebilecek, şarkıları atlamak ya da sevilen şarkıların gelmesi için karışık çalma sırasında şarkıyı beklemeyecek. Her kullanıcının kişisel müzik zevkine dayanarak sunulan seç-dinle çalma listeleri kullanıcıların kendisine özel olacak. RapCaviar ile Viva Latino’dan Ultimate Indie ile Alternative R&B’ye kadar Spotify tarafından hazırlanan çalma listelerini içerebildiği gibi, Discover Weekly, Release Radar ve Daily Mix gibi kişiselleştirilmiş çalma listelerinden de oluşacak.

Spotify’ın ücretsiz versiyonunda, kullanıcıların sevdikleri şarkılara ulaşmaları ve kişiselleştirilmiş yeni müzikler keşfetmeleri de daha kolay hâle getiriliyor. Spotify, kullanıcılar platforma girdiklerinde en sevdikleri sanatçıları sorarak kullanıcıların müzik zevklerine uygun Daily Mix gibi kişiselleştirilmiş çalma listeleri sunacak. Söz konusu yeni çalma listelerine Ana Ekran’dan kolayca ulaşılabilecek ve kullanıcıların dinleme alışkanlıklarına göre sık sık güncellenecek.

Kullanıcılar, müzik dinlerken hangi şarkı ve sanatçıları sevdiklerini BEĞEN (ya da GİZLE) ikonlarıyla belirleyebilecek. Kullanıcıların sevdikleri şarkıları Favorileri çalma listesine kaydetmek için BEĞEN ikonuna, dinlemek istemediği şarkıları gizlemek için ise GİZLE ikonuna tıklamaları yeterli olacak. Şarkı önerileri kullanıcılar dinlemeye devam ettikçe ve tercihlerini belirttikçe gelişecek.

Müzik servisine göre, çalma listeleri ruh halini belirlemekte büyük önem taşıyor. Spotify üzerinde çalma listesi oluşturmak ya da düzenlemek de çok daha kolay hâle geliyor. Kullanıcıların sadece çalma listesine bir isim vermeleri, platform üzerinden istedikleri şarkıları aramaları, önizleme yapmaları ve çalma listesine eklemeleri yeterli olacak. Şarkılar kaydedildikçe, Spotify kullanıcının beğeneceğini düşündüğü yeni şarkılar önermeye devam edecek.

Şirketin de belirttiği gibi, dünya genelinde Spotify’ın ücretsiz versiyonunu kullanan müzikseverlerin pek çoğu, mobil veri kullanımının hacminden dolayı diledikleri zaman müzik dinleme zevkini yaşayamıyor. Spotify bu nedenle, müzik dinlerken daha az mobil veri kullanımı sağlamak üzere müzik dinleme deneyimini optimize eden bir özellik olan Data Saver‘ı tasarladı.

Bu yeni ücretsiz deneyime, iOS ve Android uygulamaları üzerinden erişilecek. Gelecek haftalarda tüm pazarlarda global olarak kullanıcılara sunulacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER