Spotify en çok dinlenen kadın sanatçılar listelerini açıkladı

spotify en cok dinlenen kadin sanatcilar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle pek çok şirket, özel ilanlar veriyor veya araştırmalar yayınlıyor. Popüler çevrim içi müzik servisi Spotify’da bu furyaya kayıtsız kalmayanlar arasında yer alıyor. Spotify en çok dinlenen kadın sanatçılar listelerini açıkladı. Küresel listenin zirvesinde Rihanna yer alırken, Türkiye’nin en çok dinlenen kadın sanatçısı ise Sıla oldu.

Şirketten yapılan açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün müzik ve edebiyata yön veren kadınların onurlandırılarak kutlanmasının amaçlandığı belirtildi. Bu amaç doğrultusunda hem küresel hem de yerel ölçekte en çok dinlenen kadın sanatçılar listeleri açıklandı.

Kullanıcı verilerine göre, dünya genelinde en çok dinlenen kadın sanatçı Rihanna oldu. Listede Arianna Grande ikinci, Beyoncé ise üçüncü oldu. İlk 10’un geri kalanını ise sırasıyla Ellie Goulding, Katy Perry, Lana Del Rey, Sia, Adele, Selena Gomez ve Meghan Trainor oluşturdu. Bu sıralama sadece Spotify verileriyle hazırlandığı için albümlerini platformdan çeken Taylor Swift’in yokluğuna şaşırmamak gerekiyor. Adele’in de son albümü 25’i henüz Spotify üzerinde yayınlamadığını hatırlatmakta fayda var. Sadece kadın kullanıcılar baz alındığında ise listenin zirvesine Beyoncé yerleşiyor.

Türkiye’nin Spotify’da en çok dinlediği kadın sanatçı ise Sıla oldu. Türk popunun “Minik Serçe”si Sezen Aksu ise Sıla’nın hemen arkasında yer alıyor. İlk 10’un geri kalanında ise sırasıyla şu isimler bulunuyor: Gülşen, Demet Akalın, Hande Yener, Göksel, Sertab Erener, Nil Karaibrahimgil, Ajda Pekkan ve Candan Erçetin.

Spotify, mart ayı boyunca müzik, edebiyat ve eğlence dünyasının en ikonik kadın seslerini “Müzik ve Kültürde Kadın” serisiyle ön plana çıkaracak. Bu özel Spotify sayfasında 15 farklı müzik türünde çalma listeleri yer alacak. Sayfada edebiyat dünyasına damga vuran ünlü kadınların eserlerine erişim de mümkün olacak.

İLGİLİ HABERLER