Spotify abone sayısı 30 milyona ulaştı

spotify kullanıcı sayısı

Spotify’ın para veren abone sayısı 30 milyona ulaştı, CEO Daniel Ek bu önemli gelişmeyi dün attığı bir tweet ile duyurdu. Bu, Spotify’ın Apple Music geçen haziran sonunda faaliyete geçmeden günler önce açıklamış olduğu 20 milyon abone sayısından sonra yapılan ilk abone sayısı açıklaması olarak kayıtlara geçiyor. Ayrıca rekabetin Spotify’ın büyümesine çok da olumsuz etkide bulunmadığını gösteriyor.

Apple Music, faaliyette olduğu dokuz aylık süre boyunca 11 milyon aboneye ulaştı. Spotify ise aynı zaman aralığında 10 milyon adet ödeme yapan aboneyi bünyesine katmayı başardı. İsveçli müzik dinleme servisinin yılda ortalama 10 milyon civarında yeni abone kazandığı görülüyor, servisin 2014 yılında toplamda 10 milyon abonesi bulunuyordu. Apple Music ve diğerleriyle rekabeti sürdürmek için bu büyüme hızını koruması gerekiyor.

Spotify’ın en büyük rakipleri olan Apple Music ve Tidal’ın son zamanlarda yayınladıkları özel içeriklerin bu servisin kullanıcı kitlesine çok fazla etkide bulunmadığı görünüyor. Özellikle yabancı müzik tarafında Adele, Coldplay, Drake, Future, Rihanna, The 1975 ve Kanye West gibi önemli sanatçılarının albümlerinin ilk çıktığı zaman Spotify’da yer almaması bazı kullanıcıları hayal kırıklığına uğratsa da, Türkiye’deki duruma baktığımızda Spotify’ın arşivinin oldukça sağlam olduğunu, özellikle geçen yıl yapılan geniş kapsamlı eklemeyle ve Vodafone’un da sunduğu abonelik avantajının da etkisiyle kullanıcı ilgisinin arttığını gözlemliyoruz.

İnternet üzerinden müzik endüstrisi on yaşını geçti, ancak hakimiyet konusunda yarış daha yeni başlıyor gibi görünüyor. Spotify’ın rakamları ve en son iOS grafikleri internetten müzik dinlemenin mobil cihazlardaki en büyük iş alanlarından bir tanesi olduğunu gösteriyor.

Apple Music sonbaharda çıkacak iOS 10 ile birlikte muhtemelen büyük yenilikler kazanacak. YouTube da Red ile birlikte müzik dinleme işinden pay kapmak istediğini gösteriyor. Spotify şu an için piyasanın en büyüğü konumundan ancak arkasında kıyasıya bir yarışın olduğu da gerçek.

İLGİLİ HABERLER