Yo ile sperm testini ev ortamında yapmak mümkün oluyor

Laboratuvara gitmeye gerek kalmayacak

sperm testi

Akıllı telefonların harikaları ve onlarda yüklü olarak çalışan uygulamaların bir sonucu olarak, artık erkekler sperm kalitesini evde, kendi başlarına ölçme fırsatı bulunuyor. Yo adı verilen bir sistem sayesinde, normalde tıbbi laboratuvarlarda gerçekleştirilen testi ev ortamında yapmak mümkün oluyor.

Yo sisteminde yer alan ve akıllı telefonun kamerasına takılan mikroskop, yeteri kadar yakınlaştırma yaparak bir erkeğin spermlerini inceleyebiliyor ve bunun yoğunluğunu belirleyebiliyor. Yüksek sperm yoğunluğu, bir erkeğin başarılı döllenme şansının daha da yüksek olduğu anlamına geliyor.

Yurt dışında yaklaşık 50 dolara satılan bu paketin içinde örnek kabı, alınan örnekle karıştırılan pudralı solüsyon ve örneğin testi için kullanılacak bir lâm bulunuyor. Ayrıca iPhone veya Android telefonun kamerasına yerleştirilen kamera cihazı da paketin içinde bulunuyor. Bir pakette iki adet testin gerçekleştirilmesini sağlayacak ekipman yer alıyor.

Test yapacak kişinin üstünde örnek bulunan lâmı cihazın içine yerleştirmesi yeterli oluyor. Daha sonra cihaz telefona bağlanıyor, Yo uygulaması üzerinden video çekimi yapılıyor, gerçek zamanlı inceleme yapılarak sonuçlar veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Play Store için yakında gelecek Gizlilik bölümünü gösterdi

Yardımcı iOS ve Android uygulamaları elde edilen sonuçları, açıklamalarıyla birlikte veriyor. Yo’nun FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Yönetim Organı) onaylı olduğunun altı çiziliyor ve bir erkeğin üreme yeteneğinin durumunu tıbbi açıdan geçerli şekilde ortaya koyan bir araç olarak gösteriliyor.

Yo yurt dışında, 49.95 dolarlık fiyat etiketiyle ön siparişe sunuldu. Teslimatlar da şubat ayından itibaren başlatılacak.

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...

Sony PS5 için ilk beta sürümünü yayınladı, beklenen M.2 SSD desteği geliyor

Sony'nin PS5 sistem yazılımı beta programı bugün uygulanmaya başlıyor. Beta sürümü uzun zamandır beklenen M.2 SSD yuvasına erişim de sağlıyor. İlk PS5 beta sürümü...