Yo ile sperm testini ev ortamında yapmak mümkün oluyor

Laboratuvara gitmeye gerek kalmayacak

sperm testi

Akıllı telefonların harikaları ve onlarda yüklü olarak çalışan uygulamaların bir sonucu olarak, artık erkekler sperm kalitesini evde, kendi başlarına ölçme fırsatı bulunuyor. Yo adı verilen bir sistem sayesinde, normalde tıbbi laboratuvarlarda gerçekleştirilen testi ev ortamında yapmak mümkün oluyor.

Yo sisteminde yer alan ve akıllı telefonun kamerasına takılan mikroskop, yeteri kadar yakınlaştırma yaparak bir erkeğin spermlerini inceleyebiliyor ve bunun yoğunluğunu belirleyebiliyor. Yüksek sperm yoğunluğu, bir erkeğin başarılı döllenme şansının daha da yüksek olduğu anlamına geliyor.

Yurt dışında yaklaşık 50 dolara satılan bu paketin içinde örnek kabı, alınan örnekle karıştırılan pudralı solüsyon ve örneğin testi için kullanılacak bir lâm bulunuyor. Ayrıca iPhone veya Android telefonun kamerasına yerleştirilen kamera cihazı da paketin içinde bulunuyor. Bir pakette iki adet testin gerçekleştirilmesini sağlayacak ekipman yer alıyor.

Test yapacak kişinin üstünde örnek bulunan lâmı cihazın içine yerleştirmesi yeterli oluyor. Daha sonra cihaz telefona bağlanıyor, Yo uygulaması üzerinden video çekimi yapılıyor, gerçek zamanlı inceleme yapılarak sonuçlar veriliyor.

Yardımcı iOS ve Android uygulamaları elde edilen sonuçları, açıklamalarıyla birlikte veriyor. Yo’nun FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Yönetim Organı) onaylı olduğunun altı çiziliyor ve bir erkeğin üreme yeteneğinin durumunu tıbbi açıdan geçerli şekilde ortaya koyan bir araç olarak gösteriliyor.

Yo yurt dışında, 49.95 dolarlık fiyat etiketiyle ön siparişe sunuldu. Teslimatlar da şubat ayından itibaren başlatılacak.

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun