SpaceX ISS tedarik görevini 18 Şubatta gerçekleştirmeyi hedefliyor

google news abone ol

spacex issSpaceX, geçtiğimiz eylül ayında Falcon 9 roketlerinden birinin kalkış rampasında patlamasının ardından karışan takvimini yeniden düzene sokmak için hızlanıyor. Geçtiğimiz ayın ortalarında yeniden uzaya roket göndermeye başlayan şirket, biriken görevlerini tamamlamak için her iki ya da üç haftada bir fırlatma gerçekleştirmeyi planlıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yapılacak tedarik de bu görevler arasında yer alıyor. SpaceX ISS tedarik görevini 18 Şubatta gerçekleştirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Şirket istasyonda kullanılacak malzemeleri Dragon kapsülüyle uzaya götürecek. Kapsülü uzaya taşıma görevini ise yine Falcon 9 roketi üstlenecek. Sevkiyat sırasında istasyona taşınacaklar arasında ozon tabakasını uzaydan izlemekte kullanılacak bir araç da bulunuyor.

SpaceX, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği geri dönüş yolculuğunda kalkış yeri olarak Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nü tercih etmişti. Ancak Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak yolculukta kalkışın NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirileceği açıklandı. Merkezde bulunan LC-39A rampası da ilk kez bu görevde kullanılacak.

SpaceX ISS görevinin ardından şubat içinde bir kalkış daha gerçekleştirmeyi planlıyor

SpaceX’in Falcon 9 roketi, geçtiğimiz eylül ayında Florida’da bulunan Cape Canaveral üssündeki kalkış rampasında patlamıştı. Söz konusu rampanın tamir çalışmaları hâlâ devam ediyor. Kennedy Uzay Merkezi’ndeki yeni kalkış rampası, şirketin agresif takvimini uygulayabilmesi için büyük önem taşıyor. SpaceX ISS görevinin ardından şubat sona ermeden Echostar’ın ticari uydularından birini de uzaya taşımayı planlıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR