SpaceX Falcon 9’un yaptığı son inişin etkileyici görüntülerini paylaştı

SpaceX, Falcon 9 roketinin yeniden kullanılabilirliği sayesinde maliyetleri düşürüyor ve uçuş sıklığını artırıyor.

SpaceX’in Falcon 9 roketini ilk başarılı şekilde otomatik olarak inişe geçirdiği andan bu yana neredeyse sekiz yıl geçti. Bu süre zarfında, bir dizi başarısız girişimin ardından, SpaceX ekibi bu manövrayı mükemmelleştirdi ve böylece fırlatmadan kısa bir süre sonra birinci aşama güçlendiriciyi tekrar kullanılmak üzere Dünya’ya geri getirdi. Bu yeniden kullanılabilirlik odaklı yaklaşım, uçuş maliyetlerini büyük ölçüde düşürerek uçuşların sıklığını artırıyor ve SpaceX’in uçuş sisteminin kalbinde yer alıyor.

SpaceX’in her misyonunda, 41.2 metre yüksekliğindeki güçlendiricinin fırlatmadan sadece birkaç dakika sonra otomatik ve dikey bir şekilde inişe geçişini izlemekten bıkmak zordur.

Otomatik İnişin Nefes Kesen Görüntüleri

SpaceX, pazar günü sosyal medya hesabından paylaştığı son video ile ABD’nin Florida kıyılarından birkaç kilometre açıkta bekleyen bir barcaya iniş yaparken roketten çekilmiş görüntüleri sunuyor. İniş alanı genellikle bulutlar veya kötü ışık koşulları nedeniyle görünmezken, pazar günkü hava durumu son derece açık ve netti, böylece izleyicilere güçlendiricinin son görevinin son saniyelerine dair harika bir görünüm sundu.

SpaceX, Falcon 9’u 4 Haziran Pazar günü Türkiye saatiyle 15.20’de fırlattı. Görev, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndaki Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan düşük Dünya yörüngesine 22 ikinci nesil Starlink uydusu gönderilmesini içeriyordu.

Bu uydular, dünya çapında müşterilere geniş bant sağlamak için düşük Dünya yörüngesinde binlerce küçük uydunun kullanıldığı SpaceX’in uzaydan internet hizmeti için kullanılacak.

Bu misyon, Boeing tarafından üretilen SES O3b mPOWER iletişim uydusunu ve mart ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na Crew-6’yı fırlatan bu özel Falcon 9 birinci aşama güçlendiricisi için üçüncü fırlatma ve iniş olma özelliğini de taşıyor.