SpaceX Falcon Heavy ile Mars’a Tesla Roadster götürecek

spacex falcon heavySpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, zorlu bir görevi daha da zorlu hâle getirecek taahhütlerde bulunma konusunda çekingen davranmıyor. Eksantrik milyarder, bu tutumunu gösteren bir açıklama daha yaptı. Musk, SpaceX Falcon Heavy roketinin Mars’a bir Tesla Roadster götüreceğini duyurdu.

Musk, Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada ilk Falcon Heavy’nin yükünün bir Tesla Roadster olacağını ve Roadster’ın David Bowie’nin Space Oddity’sini çalacağını belirtti. Musk, kalkışta bir sorun yaşanmadığı takdirde Roadster’ın milyarlarca yıl boyunca uzayın derinliklerinde olacağını sözlerine ekledi. SpaceX CEO’su Falcon Heavy’nin ilk uçuşunda patlamasının ihtimal dahilinde olduğunu belirtirken, uzaya Tesla Roadster götürülmesi konusunda gerekli izinlerin alınıp alınmadığı henüz bilinmiyor.

Falcon Heavy, SpaceX’in Falcon 9 roketinin takipçisi olarak tanımlanabilir. Daha güçlü bir roket olan Falcon Heavy’nin Ay ve Mars yolculuklarında kullanılması planlanıyor. Normalde 2013 veya 2014’te uçuşa geçmesi hedeflenen roketin ilk uçuşunu 2018’in ocak ayında gerçekleştirmesi amaçlanıyor.

SpaceX Falcon Heavy üç Falcon 9’un birleşiminden oluşuyor

SpaceX Falcon Heavy, en basit tabirle, üç adet Falcon 9 roketinin birleşiminden oluşuyor. Bu da rokete Falcon 9’un üç katı bir itiş gücü sağlıyor. Böylelikle SpaceX’in Dünya’nın alt yörüngesinin ötesine gitmesi mümkün hâle geliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...