SpaceX uzaya astronot taşıyacak aracının ilk kabin fotoğraflarını yayınladı

SpaceX’in yeni Crew Dragon uzay kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na mürettebat taşıması için hazırlanıyor. Ancak SpaceX, dileyenlerin Crew Dragon’un kabininde sanal bir tur atmasına izin veriyor. Uzay aracının kabin fotoğraflarını paylaşan şirket, kontrol panelini ve mürettebat koltuklarını yakından gösteren bir video da yayınladı. Paylaşılan görüntüler, tamamlanmış Crew Dragon’un nasıl gözükeceği konusunda somut bir fikir edinmeyi sağlıyor.

spacex-crew-dragon-kabin-110915-1

Paylaşılan fotoğraflar ve video, şık ve pürüzsüz bir iç mekan tasarımını gösteriyor. Genellikle siyah ve beyazın tercih edildiği kabin, bir spor otomobilin kabinini hatırlatıyor. Kapsülde bulunan yedi mürettebat koltuğunun yapımı için karbon fiber ve Alacantra kumaşı kullanılmış.

spacex-crew-dragon-kabin-110915-2

Koltukların arkasına yerleştirilen ekranlar, astronotlara aracın konumu ve kabindeki durum hakkında bilgi alma imkanı sağlayacak. Crew Dragon’da bulunan çevre kontrol sistemi sayesinde astronotlar kabin sıcaklığını kontrol edebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ingenuity Mars üzerinde yedinci uçuşunu gerçekleştirdi

spacex-crew-dragon-kabin-110915-3

Crew Dragon’un duvarlarına yerleştirilen dört cam sayesinde astronotlar yolculukları sırasında muhteşem uzay manzarasını da izleyebilecek.

spacex-crew-dragon-kabin-110915-4

SpaceX, Crew Dragon’u Ticari Mürettebat Programı çerçevesinde NASA için üretti. NASA, söz konusu program çerçevesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na mürettebat taşımak için SpaceX’in yanı sıra Boeing ile de birlikte çalışacak. Özel sektörü canlandırmak için başlatılan bu girişim, ABD’nin uzaya çıkmak için Rus roketlerine olan bağımlılığını da azaltmayı amaçlıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....