Sony’nin 5000 dolarlık Spatial Reality ekranı ile 3D gözlüklere ihtiyaç yok [Video]

Gözlük takmadan üç boyutlu fotoğrafların ve videoların keyfini sürmek ister misiniz? Sony’nin yeni cihazı 5000 dolarlık yurt dışı fiyatı karşılığında bu imkanı sunuyor. Sony’nin Spatial Reality Display ya da SR Display olarak adlandırılan cihazı göz takip teknolojisini kullanarak üç boyutlu nesneleri üç boyutlu gözlük veya VR cihazı takmadan oluşturma imkanı veriyor. Tabii ki, yüksek fiyatı bunu son kullanıcılara özel bir cihazdan daha çok işletmeler için elverişli bir çözüm hâline getiriyor.

Sony, SR Display’i ilk olarak CES 2020’de “Göz Algılayan Işık Alanı Ekranı” adıyla ön gösterime sunmuştu. 15.6 inç 4K LCD ekran, mikro optik lens katmanı ve göz hareketlerinizi ve siz hareket ettikçe konumunuzu takip eden görüntü sensörü barındırıyor. Mikro optik lens ekranı, her bir göz için ayırarak stereoskopik görüntü oluşturuyor. İki ayrı 2K görüntü daha sonra göz hareketlerinize uyacak şekilde ayarlanıyor.

Sony, SR Display’in gözlük gerektirmeyen bir 3D ekran deneyimi sunacağını söylüyor. Hatta bunun holografik cihaz benzeri bir deneyim getireceğini belirtiyor. Ancak gerçek hayatta bu cihazın nasıl kullanıldığını görmeden bir yorum yapmak zor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Surface Pro 8 ile ilgili 120 Hz ekran ve Thunderbolt sızıntısı

Eğer bu tarz bir cihazı kimin kullanacağını merak ediyorsanız Sony, Volkswagen’in araçlarının tasarım sürecinde SR Display’den yararlandığını söylüyor. Sony Pictures Entertainment ise bunu Ghostsbusters: Afterlife filminin yapımı sırasında sahneleri ve üç boyutlu modelleri görüntüye aktarmak için kullanmış.

Sony SR Display en az Intel Core i7 CPU ve Nvidia RTX 2070 Super GPU gibi özelliklere sahip bir PC’ye ihtiyaç duyuyor. Kasım 2020’den itibaren satışta olacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...