Sony Xperia X Compact Ön İnceleme

sony xperia x compact ön incelemeSony’nin Berlin’de IFA 2016’ta görücüye çıkardığı yeni akıllı telefonlarından birisi de Xperia X Compact olmuştu. Amiral gemisi olarak konumlanan Xperia XZ’ye kıyasla daha mütevazı bir cihaz gibi gözükse de, Xperia X Compact barındırdığı gelişmiş kamera özellikleriyle dikkat çekmeyi başarmıştı. Sony’nin yeni akıllı telefonlarının Türkiye’de satışa sunulması nedeniyle düzenlediği toplantıda kısa süreliğine de olsa deneyimlediğimiz Xperia X Compact’e dair ilk izlenimlerimizi bu yazıda bulabilirsiniz.

4.6 inç ekrana sahip Sony Xperia X Compact, ele ilk alındığı anda kolaylıkla kavranıyor ve oldukça iyi bir rahatlık hissi sağlıyor. Ele çok iyi oturan telefon, günümüzde akıllı telefonların giderek büyümesinden rahatsız olan küçük elli kullanıcıların fazlasıyla hoşuna gidecek bir cihaz potansiyeli taşıyor. Ön paneli düz ve cam kaplı olan telefonun yan kenarlarında yuvarlatılmış çizgilere rastlanırken, üst ve alt kenarlarda yine tamamen düz tasarıma dönülüyor.

Sony, Xperia XZ’de olduğu gibi, Xperia X Compact’te de arka panel için farklı bir materyali tercih etmiş. “Oleophobic” adını taşıyan materyal, yağa karşı dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor. Söz konusu madde, görüntü ve oluşturduğu hissiyat itibarıyla akıllara seramiği getiriyor. Sony Xperia X Compact, “oleophobic” sayesinde hedeflediği üst sınıf görüntüyü sunmayı başarıyor. Ancak bu materyalin parmak izlerini biraz fazla belli eden cinsten olduğunu belirtmek gerekiyor.

Akıllı telefonun arka panelinde sol üst köşeye 23 megapiksel çözünürlüklü kamera yerleştirilmiş. BU kameranın hemen sağında ise Pulse LED flaş bulunuyor. Xperia XZ ile hemen hemen aynı arka kamera özelliklerine sahip olan Sony Xperia X Compact, sadece 4K görüntü kaydı yapamıyor. Ancak diğer özellikleriyle aynı anda tanıtıldığı büyük kardeşinden aşağıda kalmıyor.

Sony Xperia X Compact’in ön tarafında herhangi bir fiziksel tuş bulunmuyor. Akıllı telefonun ekranı sağ kenarında bulunan güç butonuna dokunulduğunda uyandırılıyor. Bazı pazarlarda söz konusu buton parmak izi tarayıcısı da barındırıyor. Ancak Sony Mobile Türkiye tarafından sunulan Xperia X Compact bilgi kartlarında parmak izi tarayıcısının bahsi geçmiyor. Dolayısıyla Türkiye’deki modellerde parmak izi tarayıcısının bulunmadığı rahatlıkla söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Realme yeni akıllı telefonu için onay aldı

Xperia X Compact’in menüsünde dolaşmak için Sony’nin ekranın alt kısmına yerleştirdiği sanal tuşlardan faydalanılıyor. Android deneyimine yoğun bir özelleştirme uygulamayan Sony, bazı noktalarda Google’ın sunduğu standart çözümlerin üstüne ekstra bir seçenek sunmuyor. Varsayılan tarayıcı olarak Chrome’un tercih edilmesi bu yaklaşımın en önemli örneklerinden biri olarak gösterilebilir.

Google’ın her Android telefonda bulunmasına alışılmış YouTube, Drive, Haritalar, Gmail gibi uygulamalarına ana ekrandaki Google klasörü üzerinden ulaşılabiliyor. PlayStation ve Facebook gibi uygulamalar da cihazda ön yüklü olarak sunuluyor. Kısa süreli deneyimimizde akıllı telefonun menüler arasında geçişte bir problem yaşamadığını, uygulamaların yeterice hızlı biçimde açıldığını gözlemledik. Ancak bu konuda daha kapsamlı değerlendirmelerde bulunmak için telefonu daha detaylı biçimde incelemek gerekiyor.

Sony Xperia X Compact 1999 TL’lik fiyatıyla satışta

Xperia X Compact, 1999 TL’lik fiyat etiketiyle Türkiye pazarına giriş yapmış durumda. Özellikle elde kolay kavranması ve rahatlıyla ilk bakışta etkileyici bir izlenim oluşturan akıllı telefonun detaylı incelemesini önümüzdeki dönemde sizlere ulaştırmayı planlıyoruz.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...