Teknoloji

Sony’nin 55 inç ve 65 inç Ultra HDTV’leri X9000A önümüzdeki yaz tüketicilerle buluşuyor (güncellendi)

Sony’nin 84 inç 4K Ultra HD TV’si 80 bin TL’lik satış fiyatıyla herkese ulaşacak bir ürün değil. Bunun yanı sıra büyük alan kaplaması da her yere rahatlıkla sığmasının önünde engel oluşturuyor. Şirketin CES 2013’te tanıttığı 55 ve 65 inç’lik 4K Ultra HDTV modelleri her iki sebepten dolayı da daha fazla tercih edilir gibi görünüyor. Yine de, bu ürünlerin henüz açıklanmayan fiyatlarını görmeden karar vermemekte fayda var.

Her ikisi de Triluminous ekran ve şirketin X-Reality PRO ve Motionflow XR960 teknolojilerini barındıran bu Ultra HDTV modeller aynı zamanda Wi-Fi desteği ve NFC ile tek dokunuşla görüntü yansıtma özelliğini de içeriyor. Bu arada Sony 4K esas kopyalı Blu-ray diskler çıkarıyor. Blu-ray formatının yapısı nedenyle video çıkışı 1080p olacak, Sony’nin Ultra HDTV’leri bu görüntüleri tekrar 4K’ye yükseltecek. Sony bu iki yeni Ultra HDTV’yi önümüzdeki bahar satışa çıkaracak. Ancak henüz fiyat hakkında bir bilgi verilmemiş. 84 inç’lik Ultra HDTV modelinin ardından bu iki modelin de ilerleyen aylarda Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz.

İlgili >> Engadget

Güncelleme: Sony Türkiye’den de yeni duyurulan BRAVIA TV’lerle ilgili basın bülteni geldi. Detaylı bilgilerin yer aldığı bu basın bültenini aşağıda paylaşıyoruz.

BASIN BÜLTENİ

2013 model Sony BRAVIA TV’ler ile güzelliği hissedin

Sony’nin dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarı CES 2013’te tanıttığı yeni BRAVIA televizyon yelpazesi, gelmiş geçmiş en iyi görüntü kalitesi, ses ve bakışları üzerine toplayan görünümü ile tüm hislere hitap ediyor. Full HD’nin dört katı çözünürlüğe sahip 4K Ultra FULL HD Ekran ve en son 4K X-Reality PRO işlemci teknolojisi ile her detayı görmenizi sağlıyor. 4K LED TV yelpazesi 65 inç ve 55 inç ekranlarla genişliyor. TRILUMINOS Ekran ile yeni ve zengin bir renk dünyasını keşfe davet ediyor. Güçlü, zengin basa sahip, daha net sesin heyecanını yaşatıyor.

Akıllı telefonunuz veya tabletinizden televizyonunuza kolaylıkla bağlanma imkanı sunuyor. Sony’nin yeni Sense of Quartz tasarımının varlığının ve sadeliğinin tadını çıkarmanızı sağlıyor.

(08.01.2013 – İstanbul) – Sony, CES 2013’te görücüye çıkardığı gelmiş geçmiş en iyi BRAVIA ürün yelpazesi ile bu sezon her anın güzelliğini, duygularını, dramını ve heyecanını yaşatmayı hedefliyor. Nefes kesici görüntüler ve içinizi titretecek ses, gerçeğe hiç olmadığı kadar yakın ve sizi saran bir televizyon deneyimi ile bir araya geliyor. Sony, BRAVIA’ya akıllı telefonunuz ve tablet bilgisayarınızdan bağlanıp kontrol ederek seyir keyfinizi daha da zenginleştirmenize olanak tanıyor. Televizyon tasarımına tüm eğlence deneyiminizi geliştiren yeni ve dramatik bir yön veren Sense of Quartz ile her türlü yaşam alanına zarif ve güçlü bir varlık katın.

Gerçeğe hiç olmadığı kadar yakın detaylar ile Full HD’nin ötesine geçin
Sony’nin 2013 BRAVIA TV yelpazesini bir defa gördükten sonra artık geriye dönüşünüz olmayacak. Bunu görenler, kendini, Sony’nin sunduğu, olağanüstü detaylar ile gerçek yaşamdakinden farksız 4K görüntülerin inanılmaz dünyasına bırakıyor. Güçlü 4K X-Reality PRO işlemcisi, Blu-ray Disc ve televizyon yayınlarından web videolarına kadar sevdiğiniz tüm içeriklerin keyfini 4K çözünürlükle çıkarmanıza imkan veriyor. Full HD’nin dört katı çözünürlüğe (gerçek çözünürlük 3840 x 2160 piksel) sahip tüm içerikler ile 4K seyir deneyiminizi daha önce hayal dahi edemediğiniz zirvelere taşıyor.

Merakla beklenen 84 inç sınıfında dünyanın en büyük 4K LED TV’sinin lansmanını takiben Sony, ürün yelpazesini 65 inç ve 55 inç X9000A serileri ile genişletiyor.

Kaynak ne olursa olsun, bugüne kadarki en iyi görüntü kalitesi
Ne izliyor olursanız olun, en son X-Reality PRO işlemcisi, piksel kalıplarını devasa veritabanı ile dikkatlice eşleştirerek görüntüleri analiz ediyor, temizliyor ve düzeltiyor. Bu sayede filmlerden akıllı telefon ile çektiğiniz düşük çözünürlüklü kısa videolara kadar her türlü görüntü kaynağından en iyi görüntüleri almanızı sağlıyor.

Daha zengin, daha saf renklere sahip, daha geniş bir dünya
Sony’e has yeni TRILUMINOS Ekran, görüntülemesi zor kırmızı ve zümrüt yeşilini de içeren, zengin, ultra gerçek renklerden oluşan genişletilmiş renk paleti ile izleme deneyiminizi daha da zenginleştiriyor. Pırıl pırıl deniz manzaralarından çiçeklere ve otların rüzgâr altında dalgalandığı yemyeşil çayırlara kadar her şey, çok daha net ve tatmin edici ölçüde daha gerçek oluyor. Gökler daha mavi, zarif ve doğal cilt tonları ile yüzler daha da iyi görünüyor.

Televizyon, QD Vision’un sunduğu “Color IQ” optik bileşeni ile Sony’nin eşsiz görüntü teknolojilerini bir araya getirmek suretiyle, çok daha doğal, canlı ve duygu derinliği oldukça yüksek bir izleme deneyimi sunan dikkat çekici ölçüde geniş bir renk gamı elde ediyor.

Gerçekten hissedeceğiniz, içinizi titretecek ses kalitesi
Sony’nin eşsiz Sinyalden Ses mimarisi, hınca hınç dolu bir stadyumun uğultusundan en sessiz fısıldamaya kadar her anı, daha gerçek hale getiriyor. Ses sinyallerini onarıp, optimize edip düzelterek canlı müzik ve diyaloglar elde eden ileri işleme teknolojisi ile seyir keyfinize yeni bir heyecan daha katılıyor.

Sadece tek bir dokunuşla telefonunuz veya tabletiniz ile iletişime geçin
Hiç olmadığı kadar akıllı olan yeni BRAVIA ürün yelpazesi, kusursuz bir eğlence deneyimi yaratmak için mobil cihazlar ile bir araya geliyor. Android veya iOS cihazınız için yeni sezgisel bir uygulama olan TV Sideview ile yayın programların göz atmanıza, televizyon programlarını kaydetmenize ve ilgili içerikleri keşfetmenize olanak tanıyor. Zahmetsizce kablosuz bağlantı kurmak için tek yapmanız gereken, yakın alan iletişimi (NFC) uyumlu Xperia akıllı telefonunuzu, NFC donanımlı basit televizyon kumandasına kısa süreliğine dokundurmak. Artık telefonunuzdaki görüntüleri BRAVIA’ya “yansıtabilirsiniz”. Böylece, BRAVIA TV sahipleri, fotoğraf, video, oyun ve uygulamalarının tadını muazzam renk ve detaylara sahip büyük bir ekranda çıkarmanın en iyi yollarından birine kavuşmuş oluyor.

Sony’den yenilikçi bir tasarım: Güzelliğin ve aklın bileşimi Sense of Quartz
Sony, televizyon tasarımına yeni bir yön veren zarif ve güçlü Sense of Quartz tarzı ile hayallerinizi gerçekleştirmenize imkan tanıyor. Zamanın ötesine geçen geometrik şekiller, saflık ve basitliği ifade eden dairesel bir taban üzerinde kuvarsa benzeyen Monolithic dikdörtgen panel ile uyumlu bir denge içinde birleşiyor. Tüm bu unsurlar, komutlarınıza televizyonunuzun çerçevesindeki Sony logosunun altında anında yumuşak tonda bir parlama ile tepki veren akıllı bir “öz” ile bir araya getiriliyor.

Bu sezonun nefes kesici yeni BRAVIA ürün yelpazesi Avrupa’da Nisan 2013’ten itibaren tüketiciler ile buluşurken, BRAVIA X9000A ise Temmuz 2013’te mağazalardaki yerini alacak.

İLGİLİ HABERLER