Sony’den PS5 satın alacakları ilgilendiren önemli açıklama

Sony, PS5 kullanıcılarının şimdiye kadar üretilmiş en hızlı SSD’ler sayesinde oyunlara daha hızlı giriş yapabileceğini daha önce açıklamıştı. Ancak şirket bu SSD’de çok büyük bir depolama alanı da sunmamıştı. Japon oyun devi The Verge sitesine yaptığı açıklamada, oyuncuların PS5’in SSD’sini ilk günden genişletemeyeceğini belirtti.

PS5’te kullanıcıların çubuk şeklindeki standart M.2 SSD’leri yerleştirebileceği bir alan mevcut ve bu alana oldukça kolay ulaşılabiliyor. Ancak ilk etapta bu alan devredışı bırakılacak ve ekstra SSD’den yararlanmak mümkün olmayacak. Sony, bu alanın aktivasyonunu daha sonra yayınlayacağı bir güncellemeyle yapacak.

PS5’le ilgili haberleri yakından takip edenler için bunun bir sürpriz olmadığı söylenebilir. PlayStation’ın donanım mimarı Mark Cerny, SSD depolama alanını artırmayı mart ayındaki teknik ön izleme etkinliğinde duyururken özelliğin kullanıma biraz geç açılabileceğini belirtmişti. Cerny, aşağıdaki videoda 20:00 ve 23:30 arasında bu imkandan bahsediyor.

PS5’te 825 GB büyüklüğünde bir SSD mevcut. Sızıntılara göre bu alanın 667 GB’lık kısmı kullanıcılara açık. PS5’in çıkışından itibaren oyuncularla buluşacak bazı popüler oyunların depolama alanları 32 ila 133 GB arasında değişiyor. Kısacası en baştan çok sayıda oyun yüklemek PS5’in depolama alanının önemli kısmının dolmasına neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nintendo Switch Bluetooth ses desteğine sonunda kavuştu

Depolama alanı sadece Sony ve PS5 kullanıcılarını ilgilendiren bir problem değil. Microsoft da hem Xbox Series X hem de Xbox Series S için 1 TB kapasiteli genişletme kartları çıkaracak. Xbox Series X’te 802 GB, Series S’te ise 364 GB depolama alanı mevcut.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...