Sony PS5’in çıkışı yaklaşırken oyun gelirlerini artırmaya devam ediyor

Sony PlayStation 4 dönemini kapatmaya hazırlanırken oyun biriminin gelirlerini artırmaya devam ediyor. Şirketten verilen bilgiye göre, geride kalan çeyrekte PlayStation bağlantılı gelirler 4.9 milyar dolara ulaştı. Birimin kârı ise 1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şirket bu alanlarda bir önceki yıla kıyasla sırasıyla yüzde 52 ve 40 artış sağladı.

PlayStation 5, yaklaşık iki hafta sonra satışa sunulacak. Dolayısıyla bu Sony’nin geride kalan çeyrekteki PlayStation gelirlerinin normalden daha düşük olması bekleniyordu. Ancak Sony’nin çeyrek başlamadan önce üretimi artırması, işleri tersine çevirdi. Maliyet artışının kârı etkilediğini belirten şirket, gelirlerin de PS4 satışlarındaki düşüşten etkilendiğini; ancak oyun satışlarının ve PlayStation Plus aboneliklerinin artmasının bu etkiyi kırdığını açıkladı.

Şirket bir önceki çeyreğe Ghost of Tsushima’yı çıkararak başlamıştı. Temmuz ayında yayınlanan oyun, ilk üç gününde 2.4 milyon kopya satmıştı. Bu da Ghost of Tsushima’yı PS4 platformunun en hızlı satan birinci taraf oyunu hâline getirmişti.

Oyun tarafında yıllık öngörüsünü revize eden Sony, 31 Mart’ta sona erecek mali yılı 2.6 trilyon yen gelir ve 300 milyar yen kâr ile tamamlamayı bekliyor. Bu da hem gelir hem de kâr tarafında yüzde 26’lık bir artış anlamına geliyor. Bunun PS5’in piyasadaki ilk yılı için etkileyici bir oran olduğu söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Valve'ın ikinci Steam Next Fest etkinliğinin tarihi belli oldu

Sony, PlayStation 5 üretiminin kısıtlı olması nedeniyle ilk etapta gelirlerinin çok yüksek olmayabileceği uyarısında da bulunuyor. Reuters’a konuşan Sony Interactive Entertainment’ın şefi Jim Ryan, PS5’e olan talebin yüksekliğine dikkat çekti. Ryan, bu durum nedeniyle herkesin ilk günden bir PS5 bulamayabileceğini ifade etti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...