Sony PS5’in çıkışı yaklaşırken oyun gelirlerini artırmaya devam ediyor

Sony PlayStation 4 dönemini kapatmaya hazırlanırken oyun biriminin gelirlerini artırmaya devam ediyor. Şirketten verilen bilgiye göre, geride kalan çeyrekte PlayStation bağlantılı gelirler 4.9 milyar dolara ulaştı. Birimin kârı ise 1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şirket bu alanlarda bir önceki yıla kıyasla sırasıyla yüzde 52 ve 40 artış sağladı.

PlayStation 5, yaklaşık iki hafta sonra satışa sunulacak. Dolayısıyla bu Sony’nin geride kalan çeyrekteki PlayStation gelirlerinin normalden daha düşük olması bekleniyordu. Ancak Sony’nin çeyrek başlamadan önce üretimi artırması, işleri tersine çevirdi. Maliyet artışının kârı etkilediğini belirten şirket, gelirlerin de PS4 satışlarındaki düşüşten etkilendiğini; ancak oyun satışlarının ve PlayStation Plus aboneliklerinin artmasının bu etkiyi kırdığını açıkladı.

Şirket bir önceki çeyreğe Ghost of Tsushima’yı çıkararak başlamıştı. Temmuz ayında yayınlanan oyun, ilk üç gününde 2.4 milyon kopya satmıştı. Bu da Ghost of Tsushima’yı PS4 platformunun en hızlı satan birinci taraf oyunu hâline getirmişti.

Oyun tarafında yıllık öngörüsünü revize eden Sony, 31 Mart’ta sona erecek mali yılı 2.6 trilyon yen gelir ve 300 milyar yen kâr ile tamamlamayı bekliyor. Bu da hem gelir hem de kâr tarafında yüzde 26’lık bir artış anlamına geliyor. Bunun PS5’in piyasadaki ilk yılı için etkileyici bir oran olduğu söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li'den Türkiye ile ilgili açıklamalar

Sony, PlayStation 5 üretiminin kısıtlı olması nedeniyle ilk etapta gelirlerinin çok yüksek olmayabileceği uyarısında da bulunuyor. Reuters’a konuşan Sony Interactive Entertainment’ın şefi Jim Ryan, PS5’e olan talebin yüksekliğine dikkat çekti. Ryan, bu durum nedeniyle herkesin ilk günden bir PS5 bulamayabileceğini ifade etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...