Sony PlayStation 4 35 milyon satış rakamını aştı

sony playstation 4

Sony, bir açıklama yaparak 2015’in sonunda 5.7 milyon PlayStation 4 satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Söz konusu satışların da dahil edilmesiyle birlikte küresel çaptaki Sony PlayStation 4 satış rakamları 35.9 milyona ulaştı. Böylelikle Japon elektronik devi, küresel oyun konsolu pazarının zirvesindeki yerini biraz daha sağlamlaştırmış oldu.

Sony’nin açıkladığı rakam, doğrudan son kullanıcıya ulaşan PS4 sayısını göstermesi bakımından önem taşıyor. Şirketin yıl sonunda piyasaya çıkardığı PS4’e özel oyunların sayısının azlığı düşünülünce yıl sonunda ulaşılan satış rakamı biraz daha anlam kazanıyor. Japon devinin oyun konsolu pazarındaki en büyük rakibi Microsoft Xbox One, 2015’i uğurlarken Forza, Tomb Raider ve Halo gibi popüler oyunlarla potansiyel müşterilerini tavlamaya çalışmıştı. Sony ise 2016’da düzenli olarak PS4’e özel oyunları oyun severlerle buluşturmayı planlıyor. Şirketin çıkış takviminde Uncharted ve Hot Shot Golf gibi serilerin yeni oyunları ile çıkışı uzun süredir ertelenen The Last Guardian bulunuyor.

Sony, PlayStation Plus programına abone olanların sayısının da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 60 oranında arttığını duyurdu. PlayStation 3, PlayStation 4 ve PS Vita sahiplerine her ay ücretsiz oyun sunan servisin kalitesi son dönemde kayda değer bir ölçüde artış göstermişti.

İLGİLİ HABERLER