PAYLAŞ

soundcloud-logo-070515

Sony Music SoundCloud ile müzik yayını konusunda yaşadığı anlaşmazlığın sonucunda aralarında Adele, Kelly Clarkson ve Miguel gibi bazı büyük isimlerin de bulunduğu müzisyenlerinin şarkılarını SoundCloud sayfalarından kaldırıyor.

Billboard’un haberine göre, Sony’nin SoundCloud’ın servisi dahilinde barındırdığı müziklerden para kazanmak için yeteri kadar seçenek sağlamaması şeklindeki bakışı nedeniyle pazarlıklar kesildi.

Billboard, şarkıları çoktan SoundCloud’dan kaldırılmış yarım düzineden fazla Sony müzisyeninin olduğunu söylüyor ve görünüşe göre bunlar arasına yenileri de katılacak. Bunun bir pazarlık taktiği mi, yoksa pazarlıkların bir sonucu mu olduğu bilinmiyor; ancak bunun çok da şaşırtıcı sayılmayacak bir sonuç olduğu söylenebilir. Müzik şirketleri reklamlarla desteklenen müzik yayınlarından pek hazzetmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PlayStation 4 Pro sahipleri yeni güncellemeyle Twitch'te 60 fps yayın yapabilecek

SoundCloud tarafından yayınlanan açıklamada büyük ve bağımsız plak şirketleriyle On SoundCloud adlı özel programa yeni iş ortaklarının eklenmesi amacıyla görüşmelerin sürdürüldüğü belirtildi. SoundCloud, On SoundCloud programı üzerinden iş ortaklarına 2 milyon doların üstünde ödeme yapıldığı belirtildi. Geçtiğimiz ağustos ayında duyurulan programın şu anda 100’den fazla üyesi bulunuyor. Sony Music ise konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

On SoundCloud sitenin müzik yayınlarına reklamları getiriyor. Bu reklamlar sesli kayıtlar ve şarkılar başlamadan önce açılan küçük reklamlardan ibaret oluyor. Ancak reklamlar nadiren oynatılıyor bu da SoundCloud’ın elde ettiği gelirleri ve plak şirketleriyle paylaştığı kazancı sınırlıyor. Ayrıca SoundCloud geçtiğimiz günlerde telif hakkı ihlâlleri için tarama yapan ve istatistikler sunan bir şirketle iş ortaklığına gitmişti. Bu da plak şirketlerinin SoundCloud üzerinden para kazanması için atılan adımlardan biri olarak değerlendirilmişti. Ne var ki, çeşitli plak şirketleriyle pazarlıkların kesilmesi, müzikteki büyük isimleri memnun edecek adımların henüz yeterince atılmadığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sony Xperia XA1 Ultra'yı Turkcell'den alanlara kulaklık fırsatı

Müzik şirketlerini SoundCloud’a getirmek daha fazla popüler içeriğin dinlenebilmesine olanak sağlayacaktır. Bu nedenle Sony’nin bu servise ilgi duymaması hem SoundCloud hem de dinleyicileri için iyiye işaret sayılmaz.

Ancak şunu da unutmamak gerek; SoundCloud’ın gücü büyük müzisyenlerden daha çok sahip olduğu bağımsız müzisyenler topluluğundan geliyor. Ancak bu topluluk da reklamverenler için fazla çekici değil gibi görünüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz