Sony PlayStation sayesinde Xperia’nın açığını kapattı

sony finans raporuSony, 2015 mali yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin geliri yüzde 1.3 oranında düşüşle 8.1 trilyon yene (202 milyar TL) gerilese de, net kâr bir yıl öncesine göre yüzde 666.7 oranında arttı ve 304.5 milyar yene (7.6 milyar TL) ulaştı. Operasyon kârı ise yüzde 329’luk artışla 294.2 milyar yen (7.3 milyar TL) olarak gerçekleşti. Şirketten yapılan açıklamada, gelirlerdeki düşüşün birincil nedeni olarak akıllı telefon satışlarındaki büyük düşüş gösterildi. Sony PlayStation biriminin kısmen de olsa bu açığı kapattığını belirtmeyi ihmal etmedi.

Xperia mobil birimi, Sony’nin yumuşak karnı olmayı sürdürüyor. Birimin 61.4 milyar yen (1.5 milyar TL) olarak gerçekleşen operasyon zararı, şirketin bir yıl önceki öngörüsünün yüzde 57.4 oranında üstüne çıktı. Birimin geliri geçtiğimiz yıl yüzde 20 oranında azaldı. Sony’ye göre, söz konusu düşüşte şirketin kârlılığı artırmak adına büyük ölçekli üretim gerçekleştirmeme yönündeki stratejik kararı da etkili oldu. Operasyon zararı geçtiğimiz yıl açıklanan 217.6 milyar yenin bir hayli altında olsa da, bu rakamın 176 milyar yen bozma tazminatı barındırdığını unutmamak gerekiyor. Sony’nin mobil biriminde kârlılığa nasıl ulaşacağı merak ediliyor.

Sony finans raporu, 2015’te şirketin yıldızının oyun birimi olduğunu açık biçimde gözler önüne seriyor. Birimin operasyon geliri yüzde 84.3 oranında artarak 88.7 milyar yene (2.2 milyar TL) ulaşırken, satışlar da yüzde 11.8 oranında yükseldi. Sony’den yapılan açıklamada hem PlayStation hem de PlayStation oyunlarının satışının bu tabloya olumlu etki yaptığı belirtildi. Bu yılın içinde satışa sunulacak PlayStation VR ve henüz doğrulanmasa da sıklıkla konuşulan PlayStation 4’ün geliştirilmiş versiyonu ile oyun biriminin performansının daha da yükselmesi muhtemel gözüküyor.

Kamera biriminin satışları ise genel itibarıyla yatay bir seyir izledi. Birimin geliri, yüzde 1.7 oranında azalarak 711.2 milyar yene (17.7 milyar TL) düştü. Sony, pazarın hem dijital hem de video alanında küçüldüğüne, premium modellerin satışlarıyla oluşan açığın kısmen kapatıldığına dikkat çekti.

Ev eğlence ve ses biriminin performansı konusunda da benzer şeyleri söylemek mümkün. Hem TV hem de ev ses sistemleri pazarlarındaki küçülme nedeniyle satışlar yüzde 6.4 oranında azalırken, üst sınıf LCD TV modellere ilginin artması sayesinde operasyon geliri yüzde 109.8 oranında arttı ve 50.6 milyar yene (1.2 milyar TL) yükseldi.

Görüntü sensörleri, piller, kayıt araçları gibi ürünleri kapsayan Cihazlar birimi içinse tehlike çanları çalıyor. Bir önceki yıl 89 milyar yen kâr eden birim, 2015 mali yılını 28.6 milyar yen (713 milyon TL) zararla tamamladı. 59.6 milyar yen (1.4 milyar TL) değerindeki bozma tazminatı bu tablonun oluşmasında kısmen etkili olsa da, Sony önümüzdeki dönem için de mobil kamera modüllerine olan talebin azalmasını öngörüyor. Geçmişte Apple ve Samsung gibi şirketlere mobil kamera tedarik eden Sony, büyük müşterilerinden birini kaybetmiş gibi gözüküyor. Ancak söz konusu müşterinin hangi şirket olduğu konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...