EğlenceManşetler

Sony Microsoft’un Call of Duty PlayStation versiyonunu sabote etmesinden endişe duyuyor

sony call of duty modern warfare 2

Sony Call of Duty’yi merkeze koyarak Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına karşı çıkmayı sürdürüyor. Şirketin İngiltere Rekabet ve Piyasalar İdaresi’ne (CMA) sunduğu son itiraz da bunu gösteriyor. En baştan beri bu anlaşmaya itiraz eden Sony, şimdi de Microsoft’un Call of Duty PlayStation versiyonunun performansını sınırlandırabileceğini ve bunun insanları Xbox’a yönlendirebileceğini savunuyor.

Şirket tarafından CMA’ya gönderilen yazıda “Microsoft, sorunların ve hataların yalnızca oyunun son seviyesinde veya sonraki güncellemelerden sonra ortaya çıktığı Call of Duty PlayStation sürümünü yayınlayabilir” ifadesi yer alıyor.

Yazı şu şekilde devam ediyor: “Bu tür bozulmalar hızlı bir şekilde tespit edilebilse bile, herhangi bir çözüm muhtemelen çok geç gelir ve o zamana kadar oyun topluluğu, Call of Duty oynamak için gidilecek bir mekan olarak PlayStation’a olan güvenini kaybederdi. Gerçekten de, Modern Warfare II’nin de kanıtladığı gibi, Call of Duty genellikle piyasaya çıktıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde satın alınır. Oyunun PlayStation’daki performansının Xbox’tan daha kötü olduğu öğrenilirse, Call of Duty oyuncuları Xbox’a geçmeye karar verebilir.”

Sony, kendisinin veya CMA’nın “Microsoft’un Sony Interactive Entertainment’a adil davranılmasını sağlamak için Call of Duty’nin PlayStation sürümüne ayırdığı kaynakları ve mühendislerin kalitesini/miktarını nasıl tahsis etmeyi seçtiğini” değerlendirmenin uygun bir yolu olmadığını iddia ediyor.

Call of Duty’nin kalitesini PlayStation’da bilerek veya bilmeyerek düşürmesinin çok akıllıca bir hareket olmayacağını belirtmek gerekiyor. Call of Duty’nin PlayStation sürümünün hatalı olması durumunda Sony’den ziyade Microsoft ve Activision’ın tepki çekmesi daha muhtemel görünüyor.

Microsoft, CMA’ya verdiği son yanıtta “Sony’ye Xbox platformuyla çıkış tarihi, içerik, özellikler, yükseltmeler, kalite ve oynanabilirlik konusunda eşitlik sağlamayı” teklif ettiğini hatırlatıyor. Yani Sony Microsoft’un Call of Duty’yi PlayStation’da tutmak için önerdiği 10 yıllık sözleşmeyi kabul ederse, Microsoft’un da platform eşitliğini denetlemesi için bir üçüncü taraf değerlendiriciyi kabul edebileceği belirtiliyor.

Sony Call of Duty’nin Game Pass’in bir parçası hâline gelmesinden de endişe ediyor

Buna rağmen, Sony Call of Duty’nin Microsoft tarafından Game Pass’in bir parçası hâline getirilmesi ve PlayStation’dan çekilmesi konusundaki endişesinden de vazgeçmiş değil. Söz konusu endişenin 26 Nisan’da açıklanması beklenen CMA kararında etkili olup olmayacağını görmek içinse beklemek gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER