Sony Alpha 7R V tanıtıldı: Yapay zekâ destekli otomatik odaklama, 8K video kaydı

google news abone ol

Sony, Alpha serisinin aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerindeki en yeni 7R serisi fotoğraf makinesi olan, Alpha 7R V’i (model ILCE-7RM5) duyurdu. Sony Alpha 7R V, şirketin en yüksek çözünürlüklü görüntü sensörünü, Alpha serisi kameralarda bir ilk olan AI tabanlı görüntü tanımaya ayrılmış yeni bir AI işleme birimiyle ve “R” serisinde bir ilk olan güçlü BIONZ XR görüntü işleme motoruyla birleştiriyor. Yüksek çözünürlük ve bu işlemcinin birleşimi, fotoğraf ve video için odak tanıma ve yakalamada yeni atılımlar sağlıyor.

Yeni Sony Alpha 7R V, 61.0 MP durağan görüntüler, iyileştirilmiş 8 film çıkışı, Sony’nin Alpha kameralarında şimdiye kadar sunulan en etkili 8 adımlı görüntü sabitleme, yeni bir 4 eksenli çok açılı monitör, yüksek hızlı iletişim işlevleri, üst düzey çalışabilirlik ve sorunsuz iş akışı entegrasyonu özellikleriyle öne çıkıyor. Sony’nin en yeni kamerası, birinci sınıf yüksek çözünürlüklü bir görüntüleme aracına ihtiyaç duyan profesyonellerin iş akışlarını kolaylaştırıyor.

Sony Avrupa Dijital Görüntüleme Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur; “Alpha 7R serimize eklenen bu en yeni model, endüstri lideri görüntüleme teknolojisini geliştirmeye yönelik amacımızın mükemmel bir örneğidir. Yeni nesil otomatik odaklama yetenekleri sağlayan son derece gelişmiş AI entegrasyonlarına sahip yepyeni Alpha 7R V’i tanıtmaktan ve markamızın yeni Alpha 7R V ile neler yarattığını görmek için heyecan duyuyoruz.” dedi.

Sony Alpha 7R V, derin öğrenmeyi içeren yeni bir AI (yapay zekâ) teknolojisi sayesinde, gelişmiş odak tanıma özelliğine sahip yeni nesil AF özelliğiyle öne çıkıyor. Son teknoloji yapay zekâ, insan poz tahmini hakkında ayrıntılı bilgileri kullanarak kameranın odak tanıma doğruluğunu önemli ölçüde iyileştiriyor ve potansiyel çözünürlüğünden tam olarak yararlanıyor.

Yapay zekâ; içerik tanıma, araçlar ve böcekler dahil olmak üzere birkaç yeni konu türünü içerecek şekilde genişletilerek kullanıcıların iş akışlarını kolaylaştırıyor.

Gelişmiş yapay zekâ teknolojisine ek olarak Alpha 7R V, Sony’nin Alpha serisindeki diğer kameraların sevilen birçok özelliğinde de iyileştirmeler içeriyor. Sony’nin 7R serisinde ilk defa yer alan iyileştirmeler ise şu şekilde öne çıkıyor:

  • Güçlü Gerçek Zamanlı İzleme
  • Daha hızlı ve daha hassas geniş alan, yüksek yoğunluklu AF sistemi
  • AF/AE izleme ile 10 fps’ye kadar kesintisiz çekim
  • 7 fps’ye kadar sessiz, titreşimsiz çekim
  • Yüksek hızda sürekli olarak 583’e kadar sıkıştırılmış RAW görüntü çekim

Sony Alpha 7R V, kullanıcılar tarafından sıklıkla talep edilen, tam zamanlı DMF (doğrudan manuel odaklama) ve odak basamaklama dahil olmak üzere yüksek çözünürlüğü destekleyen ve yığınlanmış görüntülere olanak tanıyan odak özelliklerine sahip olmasıyla öne çıkıyor.

sony alpha 7r vSony Alpha 7R V, en yeni BIONZ XR görüntü işleme motoru ve yaklaşık 61,0 efektif megapiksele sahip 35 mm full frame arkadan aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörü sayesinde detaylı ayrıntılar sunuyor. En yeni BIONZ XR görüntü işleme motoru, şimdiye kadar Alpha serisinde düşük hassasiyette en yüksek çözünürlüğü elde etmek için kamera sensörünün çözünürlük potansiyelinin tam olarak kullanılmasını sağlıyor. Bu hem fotoğraflar hem de filmler için ISO 100’den ISO 32000’e kadar hassasiyet ayarları ve fotoğraflar için 15 duraklı geniş dinamik aralığını etkinleştiriyor.

Sony Alpha 7R V’in tüm görüntü sabitleme sistemi, yüksek hassasiyetli görüntü sabitleme birimi, gelişmiş jiroskop sensörleri ve fotoğraf ve video için optimize edilmiş görüntü sabitleme algoritmaları ile güncellenmesiyle kullanıcıların daha net görüntüler çekmesine olanak tanıyor.

Fotoğraflar için 8 adımlı etkisine karşılık ek olarak, yeni sabitleme algoritması, en ince konu ayrıntılarını ortaya çıkarmak için sensörün 61 megapiksel çözünürlük potansiyelinden tam olarak yararlanıyor. Bu sayede tek piksel düzeyine kadar hassas algılama ve kontrol sağlıyor. Sony’nin en yeni kamerası, yükseltilmiş Piksel Kaydırmalı Çoklu Çekim özellikleri sayesinde kullanıcılara; bilgisayar kullanarak birleştirme, birden çok piksel kaydırmalı görüntüleri yakalama, hassas gövde içi sabitleme sistemi kontrolünden yararlanma ve detaylı bir çözünürlük elde etme imkanı sunuyor.

sony alpha 7r vSony Alpha 7R V inanılmaz fotoğraf özelliklerine ek olarak, kullanıcılara gelişmiş video özellikleri de sunuyor. Sony’nin en yeni kamerası, 8K 24/25p video, gruplama olmadan 6.2K’dan yüksek örneklemeli 4K video, yüksek verimli MPEG-H HEVC/H.265 codec, dahili kayıt, 10-bit 4:2:2 kayıt, görüntü kalitesi, esnek düzenleme ve daha fazlasını çalıştırma imkanı sağlıyor.

Ayrıca, kamera meta verilerini kullanarak, gelişmiş odak tanıma, solunum telafisi, gelişmiş gövde içi görüntü sabitleme ile geliyor. Böylelikle benzeri görülmemiş gerçek zamanlı izleme güvenilirliği sunuyor. Hareket halindeyken daha akıcı kayıt için gövde içi Aktif Mod görüntü sabitlemeye sahip Alpha 7R V, yerleşik görüntü sabitleme içeren belirli lenslerle uyumlu olması sayesinde daha da kararlı çerçeveleme ve pürüzsüz çekim yakalanması sağlıyor.

Sony Alpha 7R V Türkiye’de aralık ayı itibarıyla satışa sunulacak.

İLGİLİ HABERLER

AFAD Acil Çağrı mobil uygulamasıyla hayat kurtarıcı hizmet ve bilgilere erişebilirsiniz

Sabaha karşı saat 04.17'de meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki deprem çevredeki birçok yerleşim birimini etkiledi. Deprem bölgesindeki iletişim altyapısının...

Türk Telekom afet bölgesindeki acil iletişim ihtiyaçları için sunduğu hizmetler hakkında bilgi verdi

Türk Telekom, yaptığı bir açıklamada 6 Şubat Pazartesi sabah karşı 04.17'de meydana gelen 7.4 şiddetindeki depremden etkilenen tüm illerde kesintisiz iletişimi sağlamak adına alınan...

Elon Musk’tan deprem bölgesinde Starlink desteği için “yardıma hazır” mesajı

Sabaha karşı 04.17'de Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun büyük bir bölümünde hissedilen 7.4 şiddetindeki depremin ardından iletişimin kesintisiz biçimde yürütülmesi için tüm GSM operatörleri...

Mobil operatörlerden deprem ile ilgili ortak duyuru

Bu sabaha karşı saat 04.17'de Güneydoğu Anadolu'nun büyük bir bölümünde hissedilen 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından tüm resmi kurumların yanında iletişim operatörleri de teyakkuza geçti....

Güneydoğu Anadolu’da 7.4 büyüklüğünde şiddetli deprem

Pazartesi sabaha karşı saat 04.17'de, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Gaziantep, Malatya, Adana, Şanlıurfa gibi çevre illerde...

Twitter şirketlerin onay işareti için ayda 1000 dolar almayı hedefliyor

Twitter, The Information'ın geçtiği bir habere göre, şirketlerden altın tik onay işaretlerini korumaları için ayda 1000 Amerikan doları ücret alarak platformda bulunan işletmelerden para...

Microsoft’un ChatGPT destekli Bing arama motoru görüldü

Microsoft'un ChatGPT'yi kendi arama motoru Bing'e entegre ederek yapay zekâ (AI) destekli sohbet robotunun başarısından yararlandığı bildiriliyor. Bunun neye benzeyeceği konusunda fikir verecek biçimde,...

Bollywood filmi Fursat tamamen iPhone 14 Pro ile çekildi

iPhone 14 Pro ile çekilen filmler arasına, Bollywood tarzı bir müzikal olarak nitelendirilen Fursat da katıldı. Yönetmenlik koltuğunda Bollywood’un ödüllü yönetmeni Vishal Bhardwaj’ın oturduğu,...