Sony akıllı telefon üretmeyi bırakabilir

sony akilli telefonUzun süredir Sony CEO’luğunu yürüten Kaz Hirai, 1 Nisan itibarıyla koltuğu Kenichiro Yoshida’ya devretmişti. Yeni bir CEO, aynı zamanda şirket için yeni bir yol haritası anlamına geliyor. Bu yeni dönemde Japon elektronik devinin bazı pazarlarla vedalaşması muhtemel görünüyor. Bloomberg’de yer alan habere göre, Sony akıllı telefon pazarından çekilmeyi de değerlendirebilir.

Şirketin CEO’su Kenichiro Yoshida, geçtiğimiz salı günü üç yıllık yeni bir yol haritası açıkladı. Söz konusu planda Sony’nin kendisi için kârlı alanlara odaklanması öngörülüyor. Bu kârlı alanlar arasında tüketici elektroniği cihazlarının ve akıllı telefonların yer almaması ise ayrıca göze çarpıyor.

Sony cephesinden akıllı telefon pazarından çıkışa dair somut bir ipucu veya işaret gelmiş değil. Ancak şirketin yeni stratejisinde “odaklanmak” önemli bir yerde duruyor. Sony’nin odaklanacağı ilk alan olarak ise kamera sensörleri öne çıkıyor. Kameralarda ve akıllı telefon kameralarında kullanılan sensörlerin bir numaralı üreticisi olan Sony, bu sayede kasasına milyar dolarlar koyuyor.

Akıllı telefonlarda kullanılan kamera sensörleri sayesinde ciddi bir gelir elde eden Sony, aynı başarıyı akıllı telefon pazarında sergileyemiyor. Hâlâ çok güçlü bir markaya ve müşteriler arasında yüksek bir itibara sahip olan Japon elektronik devi, 2018’de sadece 10 milyon akıllı telefon satabildi. Şirket 2017’yi ise 22.5 milyon akıllı telefon sevkiyatıyla tamamlamıştı.

Sony akıllı telefon pazarında son yıllarda rakiplerinin gerisinde kalsa da, şirket bir yandan da rakipleriyle arasındaki mesafeyi kapatmak için gözle görülür bir çaba sergiliyor. Xperia XZ2 ve XZ2 Compact ile kendisi için çizgiyi yukarıya çeken şirketin akıllı telefon pazarında ne kadar direneceği zamanla anlaşılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...