Teknoblog Ürünler Video Kamera Sony’nin yeni 4K kamerası Handycam FDR-AX1’i ekimde piyasaya sürüyor

Sony’nin yeni 4K kamerası Handycam FDR-AX1’i ekimde piyasaya sürüyor

Sony’nin IFA 2013’te düzenlediği etkinlikte tanıttığı video kameralardan birisi de 4K kalitesinde görüntü kaydedebilen Handycam FDR-AX1 oldu. Yurt dışında ekim ayında satışa sunulacak olan kameranın fiyat etiketinde 4500 dolar yazacak. Bu rakam bir video kamera için kulağa fazla gelse de, Handycam FDR-AX1 sahip olduğu 4K özellikleriyle fiyat etiketinin hakkını vereceğe benziyor.

sony-4k-fdr-ax1-050913

FDR-AX1 tasarım bakımından yine Sony’nin ürettiği HDR-AX2000’e fazlasıyla benziyor. 3.5 inç’lik LCD bir ekran barındıran kamerada iki adet XLR ses girişi bulunuyor. 20x optik zumlu ve 29.5 mm. geniş açılı lens, manuel kontroller ve naklen kayıt da kameranın diğer özellikleri arasında yer alıyor. Ancak kameranın ön plana çıkan özellikleri daha çok çözünürlük ve depolama formatı alanında toplanıyor.

Sony’nin yeni 4K video kamerası 3840 x 2160 piksel çözünürlük sunuyor. Bu çözünürlük 1080p kalitesindeki bir videonun dört katına tekabül ediyor. 60 fps’de HD video kaydı yapan kamera, 24 fps ve  30 fps’de de çekim yapabiliyor. Bu kadar yüksek çözünürlükte 64 GB’lık bir karta sadece 1 saat civarında bir çekim depolayabilecek olsa da, Sony farklı depolama yöntemleriyle bu sorunun önüne geçiyor. 4K videoları XAVC S kodlayıcısını kullanarak sıkıştıran FDR-AX1, depolama için de XQD kartlarını kullanıyor. 32 GB’lık bir XQD kart kamerayla birlikte verilirken, SD kartlardan daha büyük olan bu kartlar sayesinde daha uzun süre çekim yapılabiliyor. İki adet XQD yuvası barındıran kamerada 1080p çekimler için bir SD kart yuvası da bulunuyor.

1/2.3 inç tipindeki Exmor R CMOS sensör gerçekten oldukça küçük. FDR-X1’in yüksek performanslı görüntü işleyicisiyse 60 fps ile 3840 x 2160 piksel çözünürlüğünde video kaydı yapmayı mümkün kılıyor. 60 fps’de kaydedilen bu tam çözünürlüklü videolar ise kamerayla birlikte gelen HDMI 1.4 kablosuyla 4K televizyonlara aktarılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
My PlayStation ile PlayStation Network profillerine erişim kolaylaşıyor

İlgili >> Sony

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz