Qualcomm Snapdragon Satellite hakkında yeni detaylar paylaştı

Qualcomm Snapdragon Satellite özelliğinin duyurusunu CES 2023’te yapmıştı. Şirket MWC 2023’te de bu özellikle ilgili yeni detayları paylaştı. CES 2023’teki duyuruda sadece Snapdragon 8 Gen 2 desteğinden bahsedilmiş, ancak çıkış için kesin bir tarih verilmemişti.

MWC 2023 kapsamında yapılan açıklama, özelliğin kullanıcılarla buluşmasının yaklaştığını gösteriyor. Qualcomm’dan verilen bilgiye göre; Oppo, Nothing, Motorola gibi üreticilerin yeni cihazlarında özelliği bulmak mümkün olacak.

Honor, Vivo ve Xiaomi de Qualcomm’un birlikte çalıştığı akıllı telefon üreticileri arasında yer alıyor. Bu üreticilerin hangi cihazlarında Qualcomm’un uydu iletişimi özelliğinin destekleneceği bilinmiyor. Ancak Nothing’in beklenen yeni telefonu Phone 2’de bu özelliği sunması kesin görünüyor.

Qualcomm’un teknolojisi, Iridium’un uydularından yararlanarak acil durum, SMS ve daha fazlası için çift taraflı iletişim desteği sunuyor.

Şirketten verilen bilgiye göre, bu teknolojiyi “tüm 5G Modem-RF sistemlerinde ve farklı kategorilerde Snapdragon Mobile Platform’larında” bulmak mümkün olacak. Snapdragon 4 serisinden 8 serisine kadar tüm işlemcilerde uydu iletişimi desteği sunulacak.

Qualcomm Snapdragon Satellite desteğinin kapsama alanını geniş tutarak MediaTek’in üzerinde çalıştığı uydu iletişimi sistemine şimdiden bir yanıt vermeyi hedeflemiş gibi görünüyor.

Qualcomm Snapdragon Satellite teknolojisini başka sektörlerde de kullanacak

Şirket Snapdragon Satellite teknolojisini Nesnelerin İnterneti cihazlarında ve otomotiv sektöründe de kullanacak. Farklı alanlardaki hazırlıklar konusunda şimdilik detaylı bir bilgi paylaşılmadı.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun