Teknoloji

Snapchat video sohbet özelliğini yeni tasarımla ön plana çıkaracak

snapchat video

Snapchat’e yeni sesli ve görüntülü arama özelliklerinin geleceği söyleniyordu. Snapchat Android uygulamasının APK kurulum dosyasının kod referanslarını keşfeden bir geliştirici söz konusu özelliklerin nasıl çalıştığını ve ekran görüntülerini paylaştı. Görünüşe göre, Snapchat, ChatV2 olarak adlandırdığı, tamamen yeniden tasarlanmış sohbet arayüzü üzerinde çalışıyor.

Snapchat’e daha fazla özellik ekleyen, bir Xposed modülü Snapprefs’in geliştiricileri yeni özellikleri paylaşıyor. Geliştiricilerin bilgileri ve Snapchat’ın sık şekilde gerçekleşen geliştirme ve yenileme çalışmaları henüz yayınlanmamış özellik çalışmaları hakkında nasıl bilgi sahibi olduklarını gösteriyor.

Snapchat’in 2014 yılından beri video sohbet özelliği bulunuyor, ancak gelecek yeni sürümle birlikte mevcut video sohbet servislerinin çalışma şekline daha fazla benziyor ve kullancıı arayüzünde daha belirgin şekilde yer alıyor. Yenilenmiş sohbet arayüzü Hangouts veya Facebook Messenger’ın görünüşüne benziyor. Bu iki uygulamada olduğu gibi, dahili fotoğraf seçicisi veyazılı sohbet içinde yapışkan gönderme imkanı da bulunuyor.

Yazı alanının üstünde çubukta sesli veya görüntülü video görüşmesini başlatmayı sağlayan düğmeler bulunuyor. Durum göstergeci diğer kişinin Snapchat üzerinde olduğunu mavi renkli bir nokta işareti yerine gülen surat ile gösteriyor. Karşı taraftaki kişi bir çağrı isteği aldığında karşısına bir pencere çıkıyor, buradan gelen çağrıyı reddetme, dinleme veya çağrıya katılma imkanı bulunuyor. Bu özellik daha çok bire bir haberleşmelerle ilgili görünüyor, Periscope gibi canlı yayın servislerine rakip olacak gibi görünmüyor.

Snapchat bu yeni özellikleri ve kullanıcı arayüzüyle video görüşmelerini daha popüler hâle getirmeye çalışacak. Snapchat’in kullanıcı kitlesinin büyüklüğünü ve profilini düşündüğümüzde, bu mümkün olabilir.

İLGİLİ HABERLER