Snapchat sesli komut desteği sunmaya başlıyor

Artırılmış gerçeklik platformu, Snapchat’in en güçlü yönleri arasında yer alıyor. Şirket son zamanlardaki büyümesinde “lens” adını verdiği artırılmış gerçeklik filtrelerinin önemli bir rol oynadığının altını çiziyor. Snapchat şimdi de sesli komut desteğiyle bu lenslerin bulunmasını ve denenmesini kolaylaştırıyor.

Snapchat’in yeni özelliği sayesinde kullanıcılar denemek istedikleri farklı lensleri kolaylıkla bulabilecek. Bunun için “Hey Snapchat, saçımı pembe yap” veya “Hey Snapchat, beni bir patatese dönüştür” gibi bir komut vermek yeterli olacak. Uygulama ilgili filtreyi hemen bulup gösterecek. Sesli komut ve arama desteği hâlihazırda dağıtıma çıkmış durumda.

Snapchat’in sesli komut desteğinin altında SoundHound’un altyapısı bulunuyor. Kendi sesli asistanını geliştiren SoundHound, Snapchat’in kullanıcılar tarafından oluşturulan veya şirket içinde hazırlanan filtre katalogundan sonuçlar bulabiliyor. Söz konusu özellik selfie efektlerini veya ana kameranın kullanıldığı “dünya lenslerini” bulmak için kullanılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Leica akıllı telefon pazarında yeni iş ortağı arıyor

Sesli komut desteğinin günün birinde Snap’in kameralı gözlüğü Spectacles’ta da önemli bir rol oynayabileceğini tahmin etmek pek zor değil.

Şu an için sesli komut ve arama desteği Snapchat’in mevcut “tarama” yeteneklerinin bir uzantısı konumunda. Google Lens tarzı özellikler sunan Snapchat, kullanıcıların uygulama içindeki kamerayla etraflarında arama yapmasını mümkün kılıyor. Bu özelliklerin sayısını artırmaya yönelik çalışmalar da devam ediyor. Farklı köpek ve bitki türlerinin tanınmasını sağlayan araçlar hazırlayan Snapchat, 2020 sona ermeden paketli gıdaların besin değerlerini gösterecek bir araç sunmayı da planlıyor.

Snapchat sesli komut desteği ve gelişmiş görsel arama araçlarıyla önümüzdeki dönemde elindeki kaynakları parasallaştırma konusunda önemli bir avantaj kazanacak gibi görünüyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...