Teknoloji

Snapchat iOS uygulamasının kaynak kodu GitHub’a sızdı

snapchat ios

snapchat iosSnap, Snapchat iOS uygulamasının kaynak kodunun bir kısmının yanlışlıkla sızdırıldığını doğruladı. Söz konusu sızıntı, uygulama için geçtiğimiz mayıs ayında yayınlanan güncellemeden kaynaklandı. Snap gerekli hamleyi oldukça hızlı biçimde gerçekleştirse de, kodun kopyalanıp GitHub üzerinde paylaşılmasına engel olamadı. Snap’ten yapılan açıklamada, GitHub’daki kaynak kodunun kaldırılması için gerekli başvurunun yapıldığını belirtti.

Snap konuya ilişkin bilgileri Motherboard sitesiyle paylaştı. Kodun iOS uygulaması için daha önce yayınlanan bir güncellemeyle ortaya çıktığını belirten şirket, kodun ne kadar süreyle erişilir vaziyette kaldığının ise bilinmediğini belirtti. Bu sürenin ne kadar olduğu bilinmese de, birilerinin kodu GitHub’a eklemesine yettiği açık biçimde görülüyor.

Başvurunun yapılmasının ardından Snapchat iOS uygulamasının kaynak kodunun GitHub’dan kaldırıldığını açıklayan Snap, yaşanan durumun Snapchat uygulamasını veya kullanıcılarını etkilemediğinin altını çizdi.

Snapchat iOS uygulamasının kaynak kodu GitHub’dan telif hakkı ihlâli başvurusuyla kaldırılsa da, kodun hâlâ daha önce indirenlerin elinde bulunduğu gerçeği değişmiyor. Bu kişilerden bazıları, kodu dileyenlerle paylaşabileceklerini sosyal medya üzerinden belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER